Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach będą krócej czekać na operacje protezoplastyki. Aktualnie na zabieg wszczepienia endoprotezy biodra, bądź kolana w placówce na Czarnowie trzeba czekać od 5 do 6 miesięcy, podczas gdy jeszcze jakiś czas temu były to dwa lata – informuje Anna Mazur–Kałuża, rzecznik lecznicy.
– Rocznie ortopedzi z naszego szpitala wykonują około pół tysiąca takich operacji. Skrócenie czasu oczekiwania, to efekt zwiększenia liczby wykonywanych zabiegów. W szpitalu operowane są nie tylko osoby z naszego województwa, ale z całej Polski. Stosujemy techniki małoinwazyjne, które są na tyle nowatorskie, bezpieczne i efektywne, że chorzy szukają naszego oddziału, aby tu mieć wykonaną operację – dodaje Anna Mazur-Kałuża.
Jak wyjaśnia dr Paweł Skowronek, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, przy zastosowaniu techniki małoinwazyjnej podczas operacji dochodzi tylko do niewielkiego uszkodzenia tkanek, dlatego pacjenci już w dniu zabiegu stają na nogi i próbują chodzenia. Dodatkowo, dzięki tej technice skrócił się czas operacji – dodaje dr Paweł Skowronek.
– Dzięki tej metodzie, doświadczony chirurg zaoszczędza około 30 procent czasu. Przy standardowym postępowaniu operacja protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego trwa od godziny do 1,5 godziny. Natomiast przy pomocy metody miniinwazyjnej taki zabieg trwa około 40 minut. To nie tylko oszczędza czas operatora, ale także zmniejsza czas ekspozycji rany, jest mniejsza utrata krwi i mniejsza powierzchnia rany – wylicza dr Paweł Skowronek.
Profilaktyka chorób narządu ruchu zakłada dbałość o odpowiednią masę ciała i stawy. Służą temu proste ćwiczenia takie jak jazda na rowerze, nordic walking, a nawet zwykłe spacery. W Polsce rocznie wykonuje się od 80 do 100 tysięcy zabiegów protezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.