Przedstawiciele młodzieżówek ugrupowań politycznych debatowali o szansach, perspektywach i przyszłości ludzi młodych w Kielcach oraz województwie świętokrzyskim. W ramach Kieleckiego Centrum Debaty Publicznej uczestnicy spotkania zastanawiali się między innymi jak zachęcić młodych do tego, aby ci związali swoją przyszłość z regionem.
Zdaniem przedstawicieli młodzieżówek partyjnych, głównym problemem Kielc, jak i całego województwa są kwestie demograficzne i stały odpływ młodych osób do innych regionów kraju.
Zdaniem Grzegorza Prokopa przedstawiciela Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, jednym z pomysłów, aby zatrzymać ludzi młodych w stolicy województwa jest zapewnienie im satysfakcjonującej pracy, która będzie spełniać ich oczekiwania zarobkowe.
– Uważam, że władze samorządowe powinny przyciągać do Kielc przedsiębiorców, aby przemysł mógł prężnie się rozwijać. Ponadto miasto powinno inspirować młodych do działań, między innymi w sferze kultury. Jeśli Kielce staną się atrakcyjnym miastem, młodzi ludzie będą chcieli tu zostać- zaznaczył.
W opinii Michała Piaseckiego przedstawiciela Młodych Demokratów, dalsze wzmacnianie pozycji kieleckich ośrodków akademickich będzie przyciągać młodych z innych regonów kraju, ale także z zagranicy. Jak zaznaczył ważne jest również podejmowanie inicjatyw oddolnych przez ludzi młodych.
– Jako młodzi powinniśmy sami wychodzić z inicjatywą, zakładać stowarzyszenia, firmy, działalność gospodarczą nie czekając, aż samorządy wyciągną do nas ręce. Obecnie zbyt mały nacisk w szkołach średnich położony jest na przedsiębiorczość, przez co często „produkujemy” osoby do pracy w korporacjach, a nie do pracy na własną rękę – zaznaczył.
Sławomir Lech przedstawiciel Konfederacji podkreśla, że młodym w regionie często brakuje perspektyw na dobrze płatną pracę, czego przyczyną jest nieefektywne zarządzanie regionem.
– Działania samorządów nie zmierzają do tego, żeby zwiększyć efektywność gospodarki i wysokość płac w regionie, a jest to podstawowy warunek do tego, aby młodzi ludzie mogli tutaj się osiedlać i zakładać rodzinę. W przyszłości powinniśmy stawiać na innowacyjną gospodarkę- dodał.
Marcin Woch – przedstawiciel Młodej Prawicy podkreślał, że szansą dla młodych jest rozwój uczelni wyższych, a także przedsiębiorczość i inwestycje w przemysł.
– Samorządy powinny podjąć kroki, aby zapewnić młodym ludziom łatwiejszy start w dorosłość, m.in. poprzez zastosowanie ulg podatkowych, czy dofinansowania na rozwój biznesu- dodaje.
Łukasz Wasilewski z Klubu Młodych Kukiz’15 podkreśla, że podstawą do tego, aby Kielce i województwo świętokrzyskie były atrakcyjne dla młodych jest przede wszystkim możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy.
– Godne warunki pracy nie tylko mogą zatrzymać młodych ludzi w regionie, ale także może przyciągnąć osoby z innych regionów – zaznacza.
Debacie młodych przedstawicieli ugrupowań politycznych przysłuchiwał się kielecki radny Marcin Stępniewski, który zaznaczył, że dyskusja pomiędzy jej uczestnikami była merytoryczna i bardzo ciekawa.
– Jako Rada Miasta musimy wsłuchiwać w głos młodych, po to aby przekuć ich energię do działania w realną pomoc dla Kielc – dodał radny.
Organizatorem debaty była Fundacja im. Stefana Artwińskeigo, prowadząca Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach.