Dziś pierwszy dzień egzaminów kończących gimnazjum. Jak mówi Danuta Zakrzewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi – młodzi ludzie zmierzą się z częścią humanistyczną.
W województwie świętokrzyskim do egzaminu gimnazjalnego powinno przystąpić 11201 uczniów z 242 szkół. Rano o godzinie 9.00 zaczyna się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast o godzinie 11.00 egzamin z języka polskiego – zapowiada Danuta Zakrzewska.
Niepokój rodziców i uczniów, którzy przystąpią do egzaminu, budzi trwający strajk nauczycieli. W niektórych placówkach protestuje prawie każdy pracownik. Rodzice boją się, że z tego powodu może zabraknąć osób do utworzenia komisji nadzorujących przebieg egzaminu gimnazjalnego.
Wczoraj wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwołała w tej sprawie konferencję. Jak zapewniała, szkoły nie powinny mieć problemów z przeprowadzeniem egzaminu. Potwierdzał to Kazimierz Mądzik. Świętokrzyski kurator oświaty informował o około 200 osobach, które są chętne, by zastąpić strajkujących nauczycieli przy nadzorowaniu egzaminu.
– My jesteśmy gotowi dyrektorów szkół wspomóc. Co więcej, rano będziemy dyżurowali i czekali na ewentualne zgłoszenia ze szkół i jeśli będzie brakowało nauczyciela, ktoś go zastąpi. W każdej szkole egzamin gimnazjalny się odbędzie – twierdzi Kazimierz Mądzik.
Z danych, które otrzymało kuratorium od dyrektorów szkół wynika, że nikt z rezerwowej listy nie będzie potrzebny. Jak mówi Kazimierz Mądzik, wszystkie placówki poradziły sobie ze skompletowaniem nauczycieli. W niektórych przypadkach będą to niestrajkujące osoby z sąsiednich szkół.
Do egzaminów są też przygotowane Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyraził nadzieję, że mimo trwającego strajku nauczyciele wrócą do dzieci i pomogą w przeprowadzeniu egzaminów.
Dziś pierwsza część egzaminu – humanistyczna. Jutro – matematyczno-przyrodnicza, a w piątek – język obcy. Wyniki egzaminów poznamy 14 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego będzie ostatnia w historii. Od 1 września gimnazja znikną z systemu edukacji.