W województwie świętokrzyskim wzrasta liczba osób dializowanych. – W Polsce rocznie takich chorych przybywa o około 5%, natomiast w naszym regionie jest to około 10% – informuje profesor Andrzej Jaroszyński, kierownik Kliniki Nefrologii w szpitalu na Czarnowie.
– To oznaka słabości systemu. W naszym regionie leczona jest mniejsza liczba pacjentów, mniej chorych zgłasza się po prostu do lekarza. Dlatego dochodzi u nich do tego okresu schyłkowego, gdzie jedynym ratunkiem dla chorego jest dializa albo przeszczep nerki – wyjaśnia profesor Jaroszyński.
Jak dodaje, w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła zwłaszcza liczba chorych, którzy korzystają z dializy otrzewnowej. To metoda, która pozwala na wykonanie zabiegu bez konieczności wychodzenia chorego z domu. Plusem takiej formy leczenia nerkozastępczego jest uwolnienie pacjenta od konieczności jeżdżenia trzy razy w tygodniu do ośrodka. Chory całą procedurę może wykonać sam w domu, w ciągu dnia, bądź nocą za pomocą tzw. cyklera, który sam wymienia płyn dializacyjny w organizmie podłączonej osoby. Kontrola w ośrodku, u takich chorych, konieczna jest raz w miesiącu, albo raz na 6 tygodni.
Obecnie z tej metody leczenia nerkozastępczego, korzysta 30 pacjentów, gdy kilka lat temu, było to 4 osoby.
– Dializa otrzewnowa jest dobrą metodą leczenia dla pewnej grupy chorych. Polecana jest osobom młodym, aktywnym, którzy dzięki takiej formie terapii nie są zmuszeni przyjeżdżać 3 lub 4 razy w tygodniu na kilka godzin do stacji dializ. Polecana jest także osobom starszym, zniedołężniałym, dla których dużym problemem jest samo wyjście z domu - mówi nasz rozmówca.
Profesor Andrzej Jaroszyński ma nadzieję, że w przyszłości szpital będzie posiadał odpowiednie warunki, aby opieką w ramach leczenia metodą dializy otrzewnowej objąć kolejnych kilkudziesięciu pacjentów.
Choroby nerek, poza kolką nerkową, nie bolą. Przebiegają podstępnie pod maską zmęczenia, nadciśnienia tętniczego, obrzęków, niedokrwistości, czy duszności. Dlatego pacjenci trafiają do specjalistów zbyt późno, by można było podjąć skuteczne leczenie.
Natomiast podstawowym badaniem pomagającym wykryć chorobę nerek na wczesnym etapie jest analiza moczu, którą należy wykonywać raz do roku.