Spotkanie dotyczące choroby Parkinsona odbyło się w Kielcach. Wydarzenie skierowane było nie tylko do osób cierpiących na to schorzenie, ale także do bliskich i opiekunów oraz do organizacji wspierających osoby chore.
Alfred Pawlusek z Parkinsonem zmaga się od 9 lat. Jak mówi, mimo leczenia choroba postępuje.
– Zaczęła objawiać się tym, że pojawił się u mnie problem z chodzeniem, tzw. włóczenie nogi. Dodatkowo w nocy pojawiały się skurcze, które uniemożliwiają mi sen. Te objawy się niestety nasilają, dlatego zmuszony jestem przyjmować coraz silniejsze leki - dodał Alfred Pawlusek.
Podczas spotkania o przyczynach, objawach i metodach leczenia opowiadali neurolog, logopeda i psycholog.
Jak informuje specjalista neurologopeda profesor Jolanta Góral-Półrola, na chorobę Parkinsona na świecie cierpi ponad 3 procent społeczeństwa. Dotyka ona najczęściej mężczyzn po 60. roku życia, a jednym z jej objawów jest sztywność mięśni.
– Choroba objawia się ubóstwem ruchu, czyli występują problemy z chodzeniem, mową i mówieniem oraz koordynacją ruchu. Do tego dochodzą zaburzenia emocjonalno-poznawcze, stąd u chorego mogą pojawić się stany apatii, depresji, wycofanie i niezadowolenie oraz zaburzenie pamięci operacyjnej, przetwarzania emocji – dodaje prof. Jolanta Góral-Półrola.
Organizatorami spotkania byli Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona, które znajduje się przy ulicy Żeromskiego 44 w Kielcach oraz Fundacja PONAD im. dr Pawła Półroli oraz Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach.