W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Idee XXI wieku”, w ramach którego wybitni intelektualiści tłumaczą, jak zmienia się świat w którym żyjemy. Tym razem w Instytucie gościł prof. Edward Nęcka, a tytuł spotkania to „Czy można usprawnić ludzki umysł”.
Podczas spotkania prof. Edward Nęcka mówił o naszych procesach poznawczych, ich rozwoju, przedstawiając trening poznawczy realizowany w różnych opcjach. Podkreślał, iż jego działanie wzmacnia nasza motywacja, ale miesięczny trening przestaje działać po około 3. miesiącach.
Po spotkaniu dyskusję zdominowały problemy z dziećmi i wnukami i prośby o porady. Na spotkanie przybyło wielu młodych ludzi, w tym całe grupy studentów UJK.
Edward Nęcka jest psychologiem, profesorem zwyczajnym, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się wybranymi zagadnieniami psychologii ogólnej i poznawczej, m.in. problematyką inteligencji oraz uwarunkowaniami procesów twórczych. Profesor jest twórcą tzw. formalnej koncepcji inteligencji, w której zakłada, że różne aspekty inteligencji to po prostu różne poziomy przetwarzania informacji.
Jest autorem wielu książek i członkiem PAN.