Pełen emocji, zróżnicowanych brzmień i porywających muzycznych obrazów był koncert, który w piątek odbył się w ramach 27. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Gościem honorowym była Grażyna Pstrokońska-Nawratil, kompozytorka jednego z prezentowanych utworów – niezwykłych „Lasów deszczowych”.
Koncert rozpoczęła „Noc”, czyli „La notte” Tomasza Sikorskiego – refleksyjna, pełna powtórzeń kompozycja na orkiestrę smyczkową.
Po tym spokojnym wstępie, zabrzmiał „Las deszczowy”. Kompozycja, stworzona przez Grażynę Pstrokońską-Nawratil, wybitnego muzyka, wrażliwego także na piękno przyrody. Do napisania tego utworu zainspirowało ją masowe niszczenie lasów Amazonii. Orkiestra z ogromną precyzją oddała nie tylko odgłosy przyrody, ale też huk przewracających się, ściętych drzew.
Kompozytorka po koncercie nie kryła wzruszenia.
– Jestem ogromnie wzruszona, że orkiestra włożyła tyle trudu w to, żeby wszystko przygotować. To nie jest łatwe. Pracuję na swoich skalach, na swoich harmoniach i to jest, wbrew pozorom, bardzo precyzyjne. Także nawet jeśli to jest efekt szumu, efekt jakiejś mgiełki dźwiękowej, to wszystko zawsze jest zaprogramowane bardzo dokładnie – podkreśliła Grażyna Pstrokońska-Nawratil.
„Lasy deszczowe” powstały z myślą o utalentowanych, światowej klasy flecistach: pochodzącym ze Skarżyska-Kamiennej Łukaszu Długoszu i jego żonie Agacie Kielar-Długosz.
– Dwójka cudownych artystów. Ja już wcześniej miałam zaszczyt pracować z Łukaszem. Byłam zafascynowana jego sposobem gry, jego techniką, to co on z fletem wyprawia, to są istne czary. I pisząc, słyszałam ten jego flet i dołączyłam jeszcze do tego Agatkę- wspomina kompozytorka.
Wyjątkowego charakteru temu koncertowi dodawał też fakt, że studentem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil był Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, który tym razem poprowadził orkiestrę symfoniczną.
Wieczór zamknęła doskonała pod względem warsztatowym III Symfonia Grażyny Bacewicz.
Kolejne muzyczne emocje w sobotę. O godzinie 18, w sali kameralnej rozpocznie się wieczór jazzowy. Muzyka improwizowana będzie towarzyszyła „Pieśniom z Czarnolasu”. Będzie to autorski program jednego z najlepszych, polskich pianistów jazzowych, kompozytora Kuby Stankiewicza. Składa się z 12 pieśni Jana Kochanowskiego. Pochwałę świata harmonijnego i pięknego wyśpiewa Jacek Kotlarski.
Bilety w cenie: 12 złotych- normalny, 8 złotych- ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii, od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.