Zmniejszenie skali ubóstwa i zwiększenie dzietności wśród świętokrzyskich rodzin, to efekty funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Wojewoda świętokrzyski podsumowała 3 lata jego istnienia. W tym czasie, do prawie 75 tysięcy rodzin z naszego regionu, w których wychowuje się prawie 114 tysięcy dzieci, trafiło ponad 2 mld 200 mln zł.
Pieniądze w ramach programu otrzymuje m.in. pani Lidia z Woli Wiśniowskiej w powiecie staszowskim. – Mam dwóch synów, na których wychowanie od tamtego roku co miesiąc otrzymuję w sumie tysiąc złotych i dodatkowo jeszcze świadczenie rodzinne. Bardzo nam te pieniądze pomagają. Dzięki nim mogę dzieciom kupić pomoce naukowe, ubrania, czy opłacić wycieczki szkolne. Dzięki temu wsparciu mogłam także moim synom wyremontować ich pokoje – dodała pani Lidia.
Jak podkreśliła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, dzięki programowi zmniejsza się skala ubóstwa wśród polskich rodzin. – To są realne pieniądze, które popłynęły do polskich rodzin. Województwo świętokrzyskie było bardzo ubogim regionem. Wiele rodzin żyło w skrajnym ubóstwie, a dzięki otrzymywanym od rządu pieniądzom ich sytuacja materialna znacznie się poprawiła – dodała Agata Wojtyszek.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że program „Rodzina 500 plus” spowodował, że polskie rodziny chętniej decydują się na posiadanie potomstwa. – To przełomowy program, który mamy nadzieję, wpłynie nie tylko na bieżącą sytuację polskich rodzin, ale także znajdzie odzwierciedlenie w poprawie tragicznej sytuacji demograficznej. Trzy lata temu, gdy program wchodził w życie, wskaźnik dzietności wynosił 1,25. Teraz przekracza 1,4. Zdajemy sobie też sprawę, że musi upłynąć jedno, dwa, a może i trzy pokolenia, by ten wskaźnik był na poziomie zapewniającym naturalną zastępowalność pokoleń, czyli dwoje dzieci w rodzinie – dodał Krzysztof Słoń.
Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że dzięki programowi zmniejszyły się różnice pomiędzy dziećmi mieszkającymi w miastach i na wsi. – Program „Rodzina 500 plus” odbudował bezpieczeństwo i zabezpieczenie finansowe wielu polskich rodzin. Trafił on również do rodzin mieszkających na wsiach. Do tej pory w Polsce nie było programu społecznego, który mógł wspierać także te rodziny – dodał Jarosław Rusiecki.
Od 1 lipca zlikwidowane zostanie kryterium dochodowe, dlatego 500 zł przysługiwało będzie także na pierwsze dziecko, bez względu na dochód rodziny.