Jakub Piasta i Maciej Borkowski, uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie starają się o mandaty do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.
Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie musieli zrealizować projekt, w którym w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra Ojczyzny.
Ósmoklasiści z Suchedniowa przygotowali materiał poświęcony postaci błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Duchowny urodził się w Końskich. Tam też rozpoczął edukację, którą kontynuował w progimnazjum w Sandomierzu. Do kapłaństwa przygotowywał się w sandomierskim Seminarium Duchownym. Był posłem na Sejm w 1919 roku i kapelanem wojskowym podczas wojny bolszewickiej. Po wybuchu II wojny we wrześniu 1939 pomagał wiernym, uciekinierom i przywiezionym transportami kolejowymi wysiedleńcom. 1 października 1941 został aresztowany przez Niemców. Więziony w Radomiu, a potem przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz – Birkenau, gdzie 11 grudnia tego samego roku został rozstrzelany.
Ksiądz Kazimierz Sykulski pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari. 13 czerwca 1999 roku został beatyfikowany wraz ze 108 męczennikami przez papieża Jana Pawła II.
Uczniowie podkreślają, że nie wszyscy znają historię tego wybitnego człowieka, dlatego postanowili ją przybliżyć. Tym bardziej, że ksiądz Kazimierz Sykulski pochodził z naszej najbliższej okolicy i zrobił wiele dobrego dla ludzi, Skarżyska – Kamiennej i innych miejscowości, w których sprawował posługę kapłańską.
Krzysztof Zemeła ze Skarżyska – Kamiennej jest współautorem książki „Życie, dzieło, męczeństwo ks. Kazimierza Sykulskiego”. Historyk podkreśla, że był to kapłan wybitny, żarliwy patriota, człowiek, który dawał przykład innym i w trudnych momentach pracował i pomagał potrzebującym.
– Nie tylko pięknie mówił o patriotyzmie, ale gdy trzeba było dać świadectwo, na ochotnika zgłosił się do wojska podczas wojny z bolszewikami. To był ksiądz, który pojmował swoją pracę i oddanie dla dobra ludzi. W Kamiennej utworzył np. szkołę dziś Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz ochronkę dla dzieci. Miał też dar zjednywania ludzi – wymienia historyk.
Zgłoszenia do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjmowane są do 8 kwietnia. Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia, a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich.
Organizatorem jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.