W Opatowcu – najmniejszym mieście w Polsce odbyły się główne uroczystości związane z przywróceniem praw miejskich. Opatowiec stał się ponownie miastem 1 stycznia bieżącego roku.
Dzisiejsze uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym Świętego Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie z wieży zegarowej zabrzmiał hejnał miasta, a uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Wieńce zostały złożone także w miejscu upamiętniającym zbrodnię katyńską oraz katastrofę pod Smoleńskiem.
Sławomir Kowalczyk – burmistrz Opatowca podkreślał, że uroczystości to podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w przywrócenie praw miejskich dla Opatowca.
– Dziś przedstawiliśmy bogatą historię Opatowca. Ponadto pokazaliśmy naszym mieszkańcom zachowany do dziś akt nadania praw miejskich, który przechowywany jest w Krakowie. Udało nam się go przetłumaczyć, skopiować i rozdać mieszkańcom miasta – mówi burmistrz.
Wojewoda Agata Wojtyszek zwróciła uwagę, że wydarzenie jest ważne dla całego regionu, odczytała też list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników obchodów.
„Opatowiec może być dumny ze swoich dziejów. W przeszłości był miastem tętniącym życiem, silnym ośrodkiem handlowym, rolniczym, rzemieślniczym. Miejscem wydobywania bogactw naturalnych i krzyżowania się szlaków na Ruś Kijowską, Węgry czy na Śląsk. Wiem, że przywrócenie praw miejskich w 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości było pragnieniem, które udało się zrealizować” – czytamy w piśmie.
Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślał, że Opatowiec jest jednym z siedmiu miast w regionie, które dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości odzyskały w tym roku prawa miejskie.
– Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość. To, co ukazem carskim z roku 1869 zaborca zabrał jako element represji, teraz przywraca rząd PiS. To niezwykły zaszczyt i honor, że po latach my Polacy – patrioci, naprawiamy te błędy – zaznacza Mariusz Gosek.
Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej imienia Marszałka Piłsudskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości był koncert światowej sławy pianisty jazzowego – Artura Dutkiewicza, pochodzącego z Ponidzia.