Ponad 240 tysięcy szczepionek przeciw wściekliźnie zostanie zrzuconych z samolotów na świętokrzyskie pola, łąki i lasy. Dziś rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciwko tej chorobie.
Zwierzęta dostaną doustną szczepionkę w kształcie krążka w kolorze brązowo-zielonym, ważącego około 50 gram. Preparat zawiera szczep wirusa wścieklizny w ampułce, która jest zatopiona w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę.
Na kilometr kwadratowy przypadnie 25 dawek szczepionki. Zaplanowano 52 trasy samolotu, a odległość między nimi to około pół kilometra. Pułap przelotu samolotu wyniesie od 150 do 200 metrów.
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbędzie się we wszystkich świętokrzyskich powiatach, oprócz koneckiego i skarżyskiego, ponieważ na tych terenach w ostatnich 7 lat nie odnotowano przypadków wścieklizny.
Wścieklizna to niebezpieczna, wirusowa choroba zakaźna zwierząt mogąca przenieść się na człowieka. Główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa. Wściekliznę nazywa się też czasem wodowstrętem z przyczyny mimowolnych skurczy mięśni na widok lub sam dźwięk wody.