4 dni wydarzeń, jeden spektakl mistrzowski, 10 przedstawień konkursowych oraz cztery imprezy towarzyszące. W środę w Kielcach rozpoczęła się VI edycja Festiwalu Start – największego ogólnopolskiego przeglądu najciekawszych spektakli teatralnych, przygotowanych przez studentów z uczelni nieartystycznych.
Jak wyjaśnia Kamil Juśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, producent Festiwalu Start, obecne wydarzenie nawiązuje do inicjatywy, która istniała w Polsce w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.
– Skutkowała festiwalami teatralnymi o tej samej nazwie – Festiwal Start. Co ciekawe, wówczas, te historyczne już edycje, najwięcej, bo cztery razy odbyły się właśnie w Kielcach. Obecny Festiwal Start jest kontynuacją tamtych tradycji festiwalowych. Jest to przede wszystkim spotkanie studentów, twórców z uczelni nieartystycznych, którzy są zainteresowani teatrem, sztuką, tworzą własne spektakle i wystawiają je na terenie całego kraju i raz do roku pojawiają się u nas, by razem z całym środowiskiem, tą bohemą teatralną spotkać się – podkreśla.
Festiwal zainaugurował w środę spektakl mistrzowski – występ Teatru Porywacze Ciał z Poznania, który zaprezentował spektakl „Zrobie, co zechce”. Na wieczór zaplanowane było także pierwsze przedstawienie konkursowe oraz recital piosenki aktorskiej „To nic, że to sen” w wykonaniu Elżbiety Nagel z Akademii Teatralnej w Warszawie.
Do soboty na małych scenach Kieleckiego Centrum Kultury oraz Teatru imienia Stefana Żeromskiego wystąpią teatry studenckie z Mysłowic, Warszawy, Lublina, Olsztyna, Gdańska i Katowic. Silną obsadę mają Kielce. Swoją premierową sztukę pokaże kielecki teatr Pegaz. Z kolei Uniwersytet Jana Kochanowskiego reprezentuje Teatr C112, a filię uniwersytetu w Piotrkowie Trybunalskim – Teatr Wyjście Ewakuacyjne.
Jak podkreśla profesor Jacek Semaniak, rektor kieleckiego uniwersytetu, teatry te mają już swoją tradycję.
– Tak naprawdę ze względu na tę tradycję tegoroczny Festiwal Start zawitał do Kielc i cieszymy się, że w środowisku kieleckim jest. Wskazuje, że uczelnie to są takie miejsca, gdzie ważne są nie tylko wiedza, nie tylko umiejętności związane z wyborem kierunków studiów, ale kształtowanie takiej postawy wobec życia, wobec tego, co piękne w życiu. To jest miejsce, gdzie się mają kształcić elity, a te elity w szczególności są wrażliwe na sztukę – zaznaczył rektor Jacek Semaniak.
Teatry będą rywalizowały o trzy nagrody. O przyznaniu Grand Prix zadecyduje jury w składzie: Joanna Kasperek, Marek Kantyka i Jerzy Moszkowicz. Swojego faworyta wskaże publiczność. Natomiast po raz pierwszy swoją nagrodę przyznają też organizatorzy – będzie to zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Startu.
Ważnym miejscem, gdzie odbywają się imprez towarzyszące festiwalowi jest klub Garaż. Tu co wieczór na uczestników czeka ciekawy koncert. Tu także, w sobotę, o godzinie 22 poznamy zwycięzców VI edycji Festiwalu Start.
Warto wziąć udział w tych wydarzeniach, tym bardziej, że za rok impreza odbędzie się już w innym mieście.