Władze Kielc chcą zainteresować inwestorów umieszczeniem działalności w Kielcach. W planach jest stworzenie programu ulg i zachęt oraz zwolnień od podatku przy uruchamianiu nowych firm.
Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji w kieleckim ratuszu wyjaśnia, że nowy program ma być stworzony z trzech filarów.
– Pierwsza ulga będzie zależna od wysokości poniesionego nakładu. Jeżeli ktoś zobowiązuje się i ponosi nakłady na wykonanie nowego zakładu czy przedsiębiorstwa o określonej wartości będzie mógł liczyć na zwolnienie od podatku od nieruchomości przez ustaloną liczbę lat. Niewykluczone, że wysokość kapitału zostawionego w Kielcach będzie wpływać na długość zwolnienia od podatku – wyjaśnia dyrektor.
Zwolnienia mają zostać także skierowane do firm, które będą chciały wybudować w Kielcach powierzchnie biurowe
– Polska stała się centrum europejskiego outsourcingu. Kraków jest w tym liderem. Do nas też trafia coraz więcej zapytań, jednak nie mamy odpowiedniej infrastruktury biurowej. Chcemy stworzyć preferencje dla firm, które chciałaby zainwestować w tego typu budownictwo w Kielcach – mówi Filip Pietrzyk
Poza tym ulgi mają być także uzależnione od liczby pracowników, którzy zostaną zatrudnieni w nowym przedsiębiorstwie. Szczegóły każdego z filarów będą konsultowane z przedstawicielami firm i mają być znane w ciągu najbliższych miesięcy. Ulgi mają zostać wprowadzone w nowym roku.
O nowych propozycjach mówiono podczas konferencji „Inwestuj w Kielcach” w Targach Kielce. Udział w niej wzięli przedstawiciele firm z naszego regionu, samorządowcy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz szefostwo Głównego Urzędu Miar.
Maciej Dobieszewski, pełniący obowiązki prezesa tej instytucji uważa, że budowa nowoczesnych laboratoriów GUM w Kielcach może wpłynąć na zmianę postrzegania naszego województwa na arenie ogólnopolskiej oraz przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych technologii w stolicy regionu.
– Chcemy spotykać się z przedsiębiorcami z Kielc, żeby pokazać jak GUM oraz inne tego typu instytucje na świecie współpracują z przemysłem. Mam nadzieję, że kampus kielecki to będzie okazja do rozwoju przedsiębiorczość i biznesu w Kielcach. Metrologia, która będzie obecna w Kielcach powinna się kojarzyć z motorem rozwoju technologicznego i postępem w prawie wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego – powiedział Maciej Dobieszewski.
Jednym z punktów konferencji była także idea smart city, a w szczególności Miejski System Informacji Przestrzennej oferujący narzędzia i informacje przydatne w planowaniu i realizowaniu inwestycji. Z kolei przedstawiciele Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” przedstawili zmiany w zasadach uzyskiwania zwolnień podatkowych CIT i PIT.