Czym jest terapia paliatywna? Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór? Jak przygotować się na odejście bliskiej nam osoby? O tym rozmawialiśmy z Patrycją Orzechowską – Niedzielą, psychoterapeutą, psychoonkologiem z Zakładu Psychologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
– Uczy pani jak sobie w głowie ułożyć myśl, że jest się chorym na raka?
Faktycznie, w pewnym etapie kontaktu z pacjentem dochodzi też do czegoś co można nazwać nauką. To znaczy np. uczę, żeby zmieniać pewne przekonania. Choroba, odejście, przemijanie jest po prostu częścią naszej natury. To jest też jakieś przekonanie, więc uczę, żeby zmienić też przekonanie na temat przemijalności, na temat właśnie choroby, stanu paliatywnego. Częścią mojej pracy jest też oczywiście korekta przekonań, czyli nauka, zmiana postawy.
– Jak przetrwać te pierwsze dni po diagnozie?
Jest to oczywiście proces, pewne stadia, począwszy od takiego stadium szoku, który trwa dwa – trzy dni. Potem te reakcje emocjonalne zmieniają się. To co jest w tej sytuacji pomocne, to na pewno jest towarzyszenie, obecność członków rodziny. Czasami się zdarza, że te reakcje są bardziej nasilone. Dlatego taka osoba, czy rodzina może trafić też po pomoc psychologiczną, czy psychoterapeutyczną. To co jest istotne, to świadomość tego, że te emocje będą się zmieniać. Natomiast najważniejszą rzeczą jest oczywiście to wsparcie i obecność bliskich. Czasami nawet nie ma znaczenia co mówimy, ale takie właśnie bycie z osobą chorą, towarzyszenie jej
– Co w sytuacji, gdy chory pyta: czy ja umrę?
To bardzo trudne pytanie, na które my nie znamy odpowiedzi. Oczywiście wiemy, że wszyscy kiedyś odejdą z tego świata, ale zakładamy, że terapia będzie dawała dobre efekty. Zakładamy ten lepszy scenariusz, ale musimy też uwzględniać ten niepożądany. Nie unikam takich pytań, jest oczywiście czas na to, żeby o tym rozmawiać. To jest też przedmiotem pracy terapeutycznej, zarówno z pacjentem, jak z rodziną. Natomiast na pytanie „czy”, każdy z nas powie, że „tak”. Jednak nie dajemy tutaj oczywiście żadnej konkretnej odpowiedzi. Raczej podążam za tym, co się kryje za tym pytaniem.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: