Koncert austriackiego zespołu Aron Quartett zainauguruje 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.30 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej.
Świętokrzyskie Dni Muzyki na stałe wpisały się w kalendarz imprez odbywających się w stolicy regionu. W tym roku to muzyczne święto rozpocznie koncert wiedeńskiej grupy Aron Quartett. Jak wyjaśnia Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, organizator festiwalu, zespół powstał 20 lat temu i od czasu debiutu zapraszany jest do największych sal koncertowych świata. W Kielcach wykona trzy kwartety wybitnych kompozytorów wiedeńskich.
– Bardzo ciekawy program. Najpierw Viktor Ullmann, kompozytor, który mieszkał między innymi w Wiedniu, Pradze, Zurychu, ale urodził się w Cieszynie. Zginął zamordowany w Auschwitz w 1944 roku. Wichry wojny spowodowały, że większość jego dzieł przepadła. Jest to kompozytor właściwie odkrywany na nowo. Drugi wiedeńczyk, to Gerhard Deiss – kompozytor, prawnik z wykształcenia, ale też dyplomata. Był ambasadorem w Maroku i Senegalu. Jego II kwartet smyczkowy powstał stosunkowo niedawno, bo na przełomie roku 2017/2018. Potem jeszcze Erich Wolfgang Korngold, u nas znany przede wszystkim, jako znakomity kompozytor koncertu skrzypcowego. Mało kto wie, że właśnie Korngold stworzył wzorzec amerykańskiej muzyki filmowej. Napisał muzykę do 19 filmów, część z nich zdobyła Oscary. Więc ten koncert inauguracyjny i z powodów repertuarowych i z powodu poziomu kwartetu Aron zapowiada się niesamowicie – zaznacza dyrektor Jacek Rogala.
Gerhard Deiss potwierdził swoją obecność na koncercie.
W przerwie wydarzenia odbędzie się wernisaż wystawy prac uczniów i dyplomantów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Tytuł tej cyklicznej ekspozycji brzmi „Impresje muzyczne”. Różnobarwne kompozycje plastyczne, w większości abstrakcyjne, zainspirowane muzyką powstały właśnie na okoliczność Świętokrzyskich Dni Muzyki. Zostały zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas młodszych. Pokazane zostaną też prace dyplomowe wychowanków „Plastyka”, które powstały w Roku Kultury Ormiańskiej zainaugurowanym 4 września 2017 roku.