Angioplastyka, to kardiologiczny zabieg ratujący nie tylko zdrowie, ale i życie chorego. Wykonuje się go u osób, które przeszły np. zawał serca, a polega na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku choroby (najczęściej miażdżycy). Czy pacjent po takim zabiegu powinien w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie? O tym rozmawialiśmy z dr n.med. Wojciechem Gutkowskim, kardiologiem, kierownikiem bloku operacyjnego z pracownią hemodynamiki, ośrodkiem implantacji sztucznych stymulatorów serca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Panie doktorze, jak pacjent po angioplastyce powinien dbać o swoje zdrowie?
Angioplastyką ja nazywam sprzątaniem po wojnie, po bitwie. Wykonujemy ją wtedy, gdy serce bardzo cierpi. To zawał serca, czy niestabilna choroba wieńcowa. Gdy dojdzie do takiej sytuacji wtedy do akcji wkraczamy my – lekarze. Używając specjalnych balonów angioplastycznych i stentów poszerzamy te naczynia. Jednak, by te naczynia w przyszłości znowu się nie zwężyły lub nawet całkowicie zamknęły, trzeba przestrzegać kilku fundamentalnych zasad. Po pierwsze – regularnie przyjmować tabletki przepisane przez lekarza. Po drugie – nie leczyć się samemu. Często zdarza się bowiem tak, że pacjent leczy się u różnych specjalistów. Każdy z nich przepisuje mu konkretne leki, o których chory nie informuje kolejnych specjalistów. Efekt tego jest taki, że chora osoba przyjmuje cały worek tabletek na różne dolegliwości. Te lekarstwa bardzo często wykluczają się nawzajem lub mają takie samo działanie. To jest groźna sytuacja nie tylko dla serca, ale i dla innych organów.
– Innym ważnym elementem profilaktyki po zabiegu angioplastyki jest aktywność fizyczna.
Tak. Ruch jest tu bardzo ważny. Nie mówimy tu o powolnym chodzeniu przy okazji np. oglądania witryn sklepowych. Powinniśmy codziennie chodzić na spacery, krok powinien być dosyć żwawy. Taki spacer powinien trwać nie krócej niż pół godziny. Osoby po zabiegu angioplastyki powinny także zwracać szczególną uwagę na to co jedzą. Zdecydowanie powinny unikać wielonasyconych tłuszczów zwierzęcych i cukru, potraw które są wyłącznie nośnikiem energii.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: