Jak zniechęcić do sięgania po dopalacze i narkotyki? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło kampanię, w której chce dotrzeć do młodych ludzi ich językiem.
Kampanię reklamuje spot, w którym młodzieżowym slangiem mówi się o zagrożeniach wynikających z sięgania po narkotyki i dopalacze. Dziś groźne są zwłaszcza te drugie, bo ich działanie opisuje się w sposób bardzo atrakcyjny – zaznacza wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.
– Młodemu człowiekowi wydaje się to fantastyczne, gdy może zostać mocarzem, dotknąć cząstki Boga, widzieć kolorowy świat – wymienia.
Kampania ma wskazać każdemu, nie tylko młodym ludziom, zagrożenia wynikające z sięgania po takie substancje. Nie tylko młodzi ludzie są ofiarami dopalaczy – podkreśla Jarosław Ciura, wojewódzki inspektor sanitarny. W całej Polsce, do czerwca 2018 roku dopalaczami zatruło się 2098 osób, w województwie świętokrzyskim – 38, z kolei zgonów było 65 w kraju, w naszym regionie na szczęście nikt przez dopalacze jeszcze nie umarł.
Najbardziej niepokojące jest to, że nigdy do końca nie wiadomo, jaki jest skład dopalaczy – mówi wojewódzki inspektor.
– Przeważnie to substancje psychoaktywne, ale wyobraźnia producentów nie zna granic. Dodawane są do nich nawet proszki do prania – opisuje.
Świętokrzyska policja w ubiegłym roku zabezpieczyła pół tony substancji narkotycznych – mówi inspektor Artur Bielecki, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach.
– To olbrzymia ilość – dodaje. Udało się też zamknąć dwa stacjonarne lokale – w Ostrowcu i w Kielcach, gdzie sprzedawano dopalacze. Zastępca komendanta podkreśla, że fizyczna sprzedaż to jednak nie jedyne zagrożenie. Coraz częściej dilerzy działają w sieci.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę także na inne używki. Kampania prowadzona przez ministerstwo ma przestrzegać przed negatywnym działaniem alkoholu oraz papierosów, w tym tych nowoczesnych, tak zwanych „e-papierosów”.
W lipcu minionego roku zaostrzono przepisy dotyczące dopalaczy. Ich sprzedaż traktowana jest jak przestępstwo.
Kampania dotarła dziś także do wszystkich szkół średnich w Jędrzejowie.
Aspirant sztabowy Michał Kowalczyk oraz starszy sierżant Michał Kwieciński z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, odwiedzili m.in. uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Mówili im m.in. o zagrożeniach, jakie niesie za sobą używanie narkotyków, ze szczególnym uwzględnieniem dopalaczy oraz rozdawali profilaktyczne ulotki.
Jak mówił Michał Kowalczyk, to działania mające na celu ograniczenie procederu narkotykowego, szczególnie zażywania dopalaczy, które często są powodem nie tylko uzależnienia, ale również wielu ludzkich tragedii łącznie ze śmiercią. Jak dodał, kampania dotrze do wszystkich jędrzejowskich placówek oświatowych.
Julia i Patryk, uczniowie pierwszej klasy liceum im. Mikołaja Reja, takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ trzeba młodym ludziom przypominać i nagłaśniać, jakie zagrożenia wywołują substancje psychoaktywne. Ich zdaniem, w takich małych miastach, jak Jędrzejów ludzie młodzi narażeni są na dostęp do narkotyków i dopalaczy.
W spotkaniach policjantów z młodzieżą uczestniczyła również Ewa Stachura, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Jak powiedziała, szkoła od kilku lat włącza się w działania profilaktyczne przeciwko narkotykom i dopalaczom. Według niej podczas spotkań bardzo ważne jest to, że młodzież np. od policjantów może usłyszeć prawdziwe historie osób, które zażyły dopalacze.
– To na młodych ludziach robi największe wrażanie – mówiła dyrektor Stachura.
KAMPANIA „NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ” – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: