Główna siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach, dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest remont, który objął swoim zasięgiem kolejne pomieszczenia.
Obiekt ma być znów czynny od 1 czerwca. Przejdzie nie tylko niezbędną renowację, ale też zostaną wykonane nowoczesne zabezpieczenia, które pozwolą na sprowadzanie i prezentowanie cennych obiektów.
Remont pałacu rozpoczął się w 2017 roku i od tego czasu trwa nieprzerwanie. Choć muzealnicy starali się pogodzić prace z działalnością edukacyjną i wystawienniczą, zamknięcie obiektu było koniecznością – podkreśla doktor Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Prace są już tak mocno zaawansowane, że mamy wyłączone wszystkie trzy klatki schodowe. Teraz na ostatniej z nich, Klatce Trefanowskiej zaczynają się prace polegające na instalacji sieci zabezpieczających i w związku z tym nie ma wejścia na piętro pałacu – wyjaśnia.
W tej chwili najważniejsze z wykonywanych prac, to konserwacja najwyższej klasy tapiserii „Scypion Afrykański przyjmujący hołd Kartagińczyków”, „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” oraz stropu ramowego z malowidłem „Pożar Ławry Troickiej i fryzu portretowego w Izbie Stołowej. Powstają też figury posłów szwedzkich i moskiewskich, które ozdobią elewację. Remontu doczeka się też Galeria Malarstwa. Za szóstym razem udało się rozstrzygnąć przetarg na remont tej części.
– To prace dość trudne, jak się okazało. Kilka przetargów nie pozwoliło wyłonić wykonawców. W tej chwili mamy takiego, który jest na etapie przygotowywania projektu wykonawczego, który nam pozwoli rozpocząć prace – tłumaczy dyrektor Agnieszka Kowalska-Lasek.
Według planów, galeria zostanie otwarta dopiero po wakacjach. Tu wnętrze nie tylko zostanie odświeżone, ale zmieni się aranżacja. Ma się pojawić nowoczesne oświetlenie, które pozwoli podkreślić walory prezentowanych dzieł.
Jak podkreśla dyrektor Agnieszka Kowalska-Lasek, remont był bardzo potrzebny. – Dla zwiedzających najważniejsza jest konserwacja, dla nas również zabezpieczenia. Dzięki temu, że instalujemy sieci zabezpieczające, obiekt ten będzie miał należytą ochronę, a co za tym idzie, będziemy mieli możliwość przywożenia i eksponowania w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich naprawdę wspaniałych zbiorów z Polski i spoza niej. To dla nas ogromnie istotne – zaznacza.
Korpus główny Muzeum Narodowego zostanie otwarty 1 czerwca. A już 4 czerwca zostanie zaprezentowana wystawa pod tytułem „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Do tego czasu wszystkie muzealne wydarzenia będą się odbywały w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego.
Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wynosi ponad 21 milionów złotych. Prace rozpoczęły się w 2017 roku. Zakończenie planowane jest na 2021 rok. Większość środków pochodzi z projektu „Pałac w Muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Działania obejmują między innymi remont elewacji z renowacją detali architektonicznych, wykonanie nowoczesnych instalacji zabezpieczających: przeciwpożarową i antywłamaniową, modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Pracom będą towarzyszyły cztery publikacje promujące Dawny Pałac Biskupów Krakowskich.