Emisją oficjalnego spotu w Internecie profesor Ryszard Legutko europoseł i kandydat Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim zainaugurował w poniedziałek swoją kampanię.
Na czterominutowy spot zatytułowany „W obronie rozsądku” składają się fragmenty wypowiedzi profesora Ryszarda Legutki w Parlamencie Europejskim podczas debat na najważniejsze dla Polski tematy.
Przytoczone zostały m.in. słowa europosła, który zarzucił większości frakcji w PE, że kieruje nimi głębokie uprzedzenie do rządu polskiego i do wszystkiego, co ten rząd reprezentuje. Wytyka, że jedno lub dwa państwa w Unii Europejskiej decydują za całą resztę – za 28 jej członków, że w dyskusji o relokacji uchodźców argumenty humanitarne są mieszane z politycznymi, a pluralizm w UE prof. Legutko porównał do forda modelu T: „mogły być wszystkie kolory, pod warunkiem, że był to kolor czarny”.
– W Unii Europejskiej wszystkie poglądy są dobre, pod warunkiem, że są to poglądy zgodne z ortodoksją UE – mówił Legutko na forum Parlamentu Europejskiego 13 września 2016 podczas debaty o sytuacji w Polsce w kontekście zmian w Trybunale Konstytucyjnym.
Spot kończy się zapewnieniem: „chętnie współpracujemy i będziemy współpracować w ramach Unii”.
– Ale musi być to Unia, która szanuje suwerenne wybory tworzących ją państw. Zagłosujmy i zmieńmy Unię – apeluje Legutko.
OBEJRZYJ SPOT
Ryszard Legutko startuje z drugiego miejsca na liście kandydatów Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. Liderką tej listy jest wicepremier Beata Szydło, z trzeciego miejsca startuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska).
Profesor Ryszard Legutko jest szefem delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim i przewodniczącym Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wcześniej był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji 2005-2007. Jest profesorem filozofii, specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej, filozofii starożytnej m.in. Platona.