Bogatą kolekcję zegarów ma jędrzejowskie Muzeum im. Przypkowskich. Znajduje się tam 400 czasomierzy słonecznych i przyrządów gnomonicznych. Urządzenia, które wyprodukowane zostały w okresie od XVI do XX wieku, można podzielić na 40 typów. Są to zegary: norymberskie, augsburskie, paryskie, równikowe i wysokościowe.
Jak informuje Rafał Zaczkowski, zastępca dyrektora muzeum im. Przypkowskich – do najciekawszych eksponatów zalicza się XIX-wieczny zegar słoneczny z armatką, strzelający w południe, wykonany w Paryżu przez Antoniego Chaveliera.
To typowy zegar słoneczny z tarczą, na której odczytuje się godziny. Dodatkową atrakcją jest to, że w południe promienie słoneczne, przechodzące przez soczewkę padają w miejsce, gdzie znajduje się lont na armatce, nabijanej ślepym nabojem. Zegar ten był inspiracją do napisania wiersza przez Władysława Broniewskiego, który odwiedził rodzinę Przypkowskich w 1953 roku. Poeta podczas wizyty w Jędrzejowie wraz z Tadeuszem Przypkowskim próbował uruchomić zegar z armatką. Jednak pogoda nie sprzyjała, dlatego zegar udało się uruchomić dopiero 3 dnia. Wtedy Władysław Broniewski napisał wiersz, który zaczyna się od słów „Biją słoneczne godziny w Jędrzejowie i mnie i Tobie, innym biją zegarowie…”.
Najstarszymi obiektami w kolekcji Muzeum Przypkowskich są: zegar słoneczny poziomy z końca XVI wieku, wykonany przez Erazma Habermela oraz XVII-wieczna klepsydra wodna wykonana z majoliki.
Jak dodaje Rafał Zaczkowski – obok znaczącej kolekcji zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych w muzeum jest około 30 zegarów mechanicznych. Z okazji zmiany czasu z zimowego na letni uruchomione zostały dwa dziewiętnastowieczne zegary mechaniczne: z kukułką i zegar Gustava Beckera.
Posłuchaj brzmienia XIX-wiecznego zegara mechanicznego Gustava Beckera:
Ponadto w muzeum znajduje się m.in. XVII-wieczny pektoralik, czyli zegar w oprawie z kryształu górskiego, który nosiły kobiety na łańcuszku na szyi, XVIII-wieczny zegar karetowy w oprawie ze skóry jaszczurczej oraz zegary Thomasa Tompiona, ojca angielskiego zegarmistrzostwa, czy Antoniego Pateka.
Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzili Niemcy w 1916 roku. W Polsce obowiązuje od 1977 roku.