O najnowocześniejszych procedurach stosowanych obecnie w położnictwie i ginekologii oraz o innowacyjnych metodach operacyjnych dyskutują w Kielcach specjaliści podczas II Konferencji Edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Jak podkreśla profesor Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, takie sympozja to okazja do wymiany doświadczeń lekarzy z całego kraju.
– Chodzi nam o to, by nasze konferencje miały aspekt praktyczny. Dlatego podczas takich spotkań przekazujemy swoją wiedzę innym kolegom, a oni z kolei dzielą się z nami swoim doświadczeniem – dodaje profesor Mariusz Zimmer.
Jak informuje profesor Mirosław Wielgaś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, polska ginekologia i perinatologia stoją na bardzo wysokim poziomie. Jedną z nowości w zakresie operacji rozszczepu kręgosłupa u dzieci będących jeszcze w łonie matki jest operacja mało inwazyjną metodą fetoskopową. Jak wyjaśnia profesor Wielgaś, dotychczas taka wada płodu wymagała przecięcia powłok brzusznych i macicy matki, co niosło dla niej duże ryzyko powikłań.
– Stosujemy tu sprzęt endoskopowy, tzw. fetoskop. To urządzenie wprowadza się do jamy macicy i operuje się przy pomocy bardzo delikatnych instrumentów, bez konieczności szerokiego nacinania powłoki macicy. Tym aparatem wykonujemy tylko drobne otwory, przez które wprowadza się sprzęt fetoskopowy do jamy macicy – wyjaśnia profesor Mirosław Wielgaś.
Dzieci z rozszczepem kręgosłupa nie chodzą oraz mają porażone zwieracze układu moczowego i pokarmowego. Metoda fetoskopowa stosowana jest tylko Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W II Konferencji Edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, która odbywa się w Targach Kielce, udział bierze około 500 lekarzy. W gronie tym jest 50 profesorów, w tym konsultanci krajowi w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii.