Profesjonalny sprzęt geodezyjny za ponad półtora miliona złotych trafił do technikum numer 1 w Starachowicach. To efekt współpracy szkoły z Akademią Przedsiębiorczości, Specjalną Strefą Ekonomiczną i powiatem starachowickim. Podczas Forum Współpracy i Dni Kariery, został zaprezentowany dorobek programu.
Dyrektor szkoły Monika Wójcik zaznaczyła, że tak duże wsparcie placówka otrzymała już po raz drugi. W ubiegłym roku doposażone zostały pracownie przeznaczone dla techników żywienia i gastronomii. Młodzi geodeci dostali nowoczesną pracownię komputerową. Jest to 18 stanowisk, z czego 15 przeznaczonych dla uczniów. Komputery są wyposażone w profesjonalne programy takie jak AutoCAD czy EWMAPA. Uczniowie mogą się także uczyć zawodu na prawdziwym sprzęcie. W ramach programu odbyli także płatne staże oraz czterodniowy wyjazd w Bieszczady, podczas którego uczyli się pomiarów geodezyjnych w terenie górskim.
Miłosz Pamuła, wiceprezes starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, partnera projektu, zaznaczył, że spółka oferowała szkolenia w zakresie działania Specjalnej Strefy oraz współpracy szkolnictwa zawodowego z przemysłem.
Michał Zatorski, prezes Akademii Przedsiębiorczości, przypomniał, że cały projekt kosztował ponad półtora miliona złotych. Poza sprzętem i wyposażeniem pracowni przewidziane były także szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Projekt jest kompleksowy, ma wzmacniać szkoły, a przez to przygotowywać przyszłych pracowników. Obejmuje także dodatkowe kompetencje potrzebne na rynku pracy, takie jak na przykład kurs prawa jazdy.
Uczniowie, którzy mieli możliwość pracy z nowymi urządzeniami podkreślali, że czują się dzięki nim dobrze przygotowani do wykonywania zawodu. Jakub Derlatka, tegoroczny maturzysta, przypomina, że podczas praktyk miał kontakt z podobnymi sprzętami czy programami komputerowymi. Cieszy się, że w szkole może korzystać z narzędzi, jakimi dysponują profesjonaliści. Porównując wyposażenie pracowni do tej sprzed kilku lat, zauważa dużą zmianę na korzyść.
Natalia Grądziel, uczennica czwartej klasy technikum, zaznaczyła, że zawsze interesowały ją przedmioty matematyczne. Praca geodety łączy wiedzę i możliwość przebywania w terenie, dlatego jest interesująca. Od października chce studiować geodezję. Taką decyzję podjęła po obserwacji rynku pracy, wie, że jej zawód będzie poszukiwany.
W przyszłym roku pomoc Akademii Przedsiębiorczości i SSE ma objąć techników hotelarstwa.