Kolejne tereny w województwie świętokrzyskim będą miały dostęp do gazu ziemnego. Rozpoczęły się prace nad doprowadzeniem błękitnego paliwa do 12 gmin tradycyjnym rurociągiem, a także przy budowie tzw. stacji gazowniczej, do której dowozi się sprężony gaz. Ma ona powstać w Sielpi Wielkiej i zaopatrywać gminę Końskie.
Jak zaznacza prezes świętokrzyskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, Radosław Słoniewski, spośród 102 gmin w Świętokrzyskiem, aż 40 wciąż nie ma dostępu do błękitnego paliwa. Stanowi to prawie 61 procent całego regionu. Zapowiada, że prace nad zapełnieniem „białych plam” trwają, a pierwsze gminy już w przyszłym roku będą miały dostęp do sieci. Budowa rurociągu we wszystkich 12 świętokrzyskich gminach ma zakończyć się do 2022 roku.
Częścią całego projektu jest także budowa naziemnej stacji sprężonego gazu w Sielpi Wielkiej. Jak tłumaczy Artur Michniewicz, rzecznik prasowy spółki, rozwiązanie to pozwoli doprowadzić gaz dla gminy Końskie i okolic, z pominięciem drogiego i powolnego procesu budowy podziemnych połączeń z główną siecią.
PSG zapowiada, że naziemna stacja w Sielpi może być oddana do użytku już w przyszłym roku. W latach 2019 – 2020 na gazyfikację województwa ma być przeznaczone około 230 miliony złotych.
Gminy, które do 2022 roku otrzymają dostęp do gazu ziemnego:
1: Baćkowice
2: Bałtów
3: Bodzentyn
4: Górno
5: Łubnice
6: Opatowiec
7: Osiek
8: Piekoszów
9: Sędziszów
10: Strawczyn
11: Wiślica
12: Złota