Orędzie napisane przez Carlosa Celdrána, kubańskiego reżysera teatralnego, dramaturga i pedagoga, odczytane przez aktora Dawida Żłobińskiego, zakończyło spektakl „Pinokio” w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Nie zabrakło kwiatów i życzeń. Tak Międzynarodowy Dzień Teatru świętowała kielecka scena dramatyczna.
Świąteczna propozycja była na wesoło i z morałem. Zespół zaprosił widzów w każdym wieku na „Pinokia” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Aktorzy pozwolili sobie na drobne zmiany, związane ze swoim świętem, żartując między innymi z zarobków artystów. Kiedy Ogniojad Dyrektor Teatru zapytał Pionokia, kim jest jego tata, drewniana kukiełka odpowiedziała, że artystą i że jest bardzo biedny, bo zarabia mniej od nauczycieli. Nowoczesny, dynamiczny spektakl podobał się i starszym, i młodszym.
Po zakończeniu spektaklu, Dawid Żłobiński odczytał orędzie, które co roku w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru pisze autorytet w scenicznym świecie. Tym razem stworzył je Carlos Celdrán.
– Mój kraj teatralny, to chwile spotkań z widzami, którzy przybywają wieczór w wieczór do naszej sali z najdalszych zakątków miasta, aby towarzyszyć nam i dzielić z nami godziny i minuty. Z tych wyjątkowych chwil buduję swoje życie, przestaję być sobą, rodzę się na nowo i wtedy rozumiem, co znaczy robić teatr – płynęło ze sceny.
Kielecki aktor przyznał, że słowa, które cytował, także dla niego były prawdziwe. Nie zabrakło życzeń, również od małych widzów:
– Żeby dobrze im szło, i żeby dużo ludzi co roku tu było. Fajnych sztuk. Dyplomów i prezentów - wymieniali.
List z podziękowaniami i gratulacjami napisał marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
„Teatr bardziej niż literatura czy film potrzebuje bliskości widza. Aktorzy będący częścią magicznego świata, grają role, tworząc spektakl życia dla nas i otwierając przestrzeń do wspólnej refleksji. Teatr jest po to, żeby poruszać nasze zmysły, nadać słowom moc znaczenia, ale także po to, by konfrontować fikcję z rzeczywistością. Kieruję ukłon w stronę świętokrzyskich środowisk teatralnych za niezapomniane doznania artystyczne, działania edukacyjne i różnorodność form poznawania sztuki teatralnej. Gratuluję państwu talentu i odwagi scenicznej. Niech uznanie okazywane dzisiaj państwu przełoży się na nowe horyzonty zawodowe. Wszystkim, którzy kochają teatr, którzy w codziennym trudzie pracują na rzecz podniesienia prestiżu kieleckiej sceny teatralnej, pragnę serdecznie podziękować” – napisał marszałek Andrzej Bętkowski.
List przygotowała też wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.
„Teatr jest nam potrzebny, przygotowuje widzów do intelektualnej pracy, zachęca do badania świata, poszukiwania i głębszego rozumowania. Teatr jest skarbnicą ludzkich uczuć i emocji. Najważniejszym ogniwem teatru są jednak ludzie: z jednej strony publiczność, z drugiej aktorzy” – pisała, a zwracając się do artystów, podkreśliła: „Dziękuję państwu za piękną pracę. Waszą pasję i miłość do teatru można podziwiać w każdym przedstawieniu. Życzę wielu sukcesów, siły twórczej, radości oraz satysfakcji z krzewienia sztuki”.