O roli kielczan w odzyskaniu niepodległości mogli się dowiedzieć uczestnicy kolejnego spotkania w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Wykład o tej tematyce zaprezentował profesor Adam Massalski.
Jak podkreślał historyk, działalność mieszkańców Kielc w walce o odzyskanie niepodległości można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich wiąże się z aktywnością młodzieży, bezpośrednio zaangażowanej w walkach o niepodległość jako legioniści, a później także w obronie Lwowa i wojnie polsko-bolszewickiej w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej.
– Drugą grupą kielczan, którym zawdzięczamy niepodległość są działacze samorządowi, którzy przygotowywali grunt po to, aby w 1918 i 1919 roku mogło nastąpić odrodzenie państwa polskiego na terenie Kielecczyzny. Trzeba było wówczas przygotować samorząd, wybrać władze i tę władzę realizować. Wśród osób zaangażowanych w ten etap można wymienić m.in. Franciszka Loefflera, Edmunda Massalskiego czy Bolesława Markowskiego – dodaje.
Jak zaznacza Adam Massalski, trzecią grupą mieszkańców Kielecczyzny, którzy wnieśli swój wkład w odzyskanie niepodległości były osoby, które swoją działalnością wpływały na kształt Polski na szczeblu centralnym. To między innymi generał Felicjan Sławoj Składkowski, Wiktor Jaroński – najbliższy współpracownik Romana Dmowskiego, Leon Kozłowski późniejszy premier pochodzący z Kielecczyzny oraz Tadeusz Kasprzycki, który pod koniec okresu międzywojennego był ministrem spraw wojskowych.
Zdaniem historyka, Kielecczyzna była obszarem, który stosunkowo szybko zdołał się zorganizować po odzyskaniu niepodległości.
– Kielecczyzna, czyli ziemie między Wisłą a Pilicą, już od 1918 roku nie były objęte działaniami zbrojnymi. Podczas gdy wojna nadal toczyła się na kresach białoruskich i litewskich, w Wielkopolsce, czy na Śląsku, gdzie miały miejsce powstania. Dzięki temu zawdzięczamy między innymi to, że w Kielcach powstał pierwszy po odzyskaniu niepodległości oddział Najwyżej Izby Kontroli, której stulecie niedawno obchodziliśmy. Podobnie było z Komendą Wojewódzką Policji – dodaje Adam Massalski.
W wydarzeniu wzięła udział także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jak zaznacza, szczególnie budujące jest spore zainteresowanie młodzieży spotkaniem dotyczącym przeszłości Kielecczyzny.
– Historia to taki element naszego życia, który powinien nam stale towarzyszyć, a przede wszystkim powinniśmy przekazywać go z pokolenia na pokolenie. To, w jaki sposób dziś będziemy rozmawiać i wspominać te czasy, będzie decydować o tym, jak kolejne pokolenia będą budowały naszą przyszłość – dodaje.
Organizatorem spotkania w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej była Fundacja imienia Stefana Artwińskiego, która prowadzi Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach.