Bezpłatne warsztaty teatralne w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” oraz spektakl „Pinokio” w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego. Tak kieleckie sceny będą świętowały Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada 27 marca.
Codziennie w „Kubusiu” pojawiają się grupy uczniów ze szkół podstawowych, nie tylko z Kielc. We wtorek spotkaliśmy czwartoklasistów z Zespołu Placówek Oświatowych w Nagłowicach. Uczniowie dobrze wiedzieli, co to jest teatr.
– To takie miejsce, w którym ogląda się aktorów, spektakle. Aktorzy grają na żywo, a nie tak jak w filmie, że to jest wcześniej nagrane – mówili uczniowie.
Ich nauczycielka języka polskiego, Agnieszka Modelska wyjaśniła, że teatr ma ważny wpływ na wychowanie młodzieży.
– Kultura doskonali. Jak dzieci uczestniczą w kulturze, poznają ją, nabywają jej – wyjaśniła Agnieszka Modelska.
Polonistka dodała, że jej uczniowie poznają różne gatunki teatralne. W tym roku widzieli już spektakl muzyczny w Operze Krakowskiej, a we wtorek mieli okazję zobaczyć teatr lalkowy. W „Kubusiu” nie tylko obejrzeli spektakl, ale wzięli też udział w warsztatach, podczas których między innymi poznali termin „animacja przedmiotu”, dowiedzieli się, jak powstaje spektakl, a nawet mogli wystąpić na scenie. Zajęcia poprowadziła Karolina Gregorczyk, która wyjaśniła, jak cienka granica dzieli teatr i zabawę.
– Teatr i zabawa działają na tych samych zasadach, na zasadach umowności. Sama gra polega na tym, że mamy zasady, których się trzymamy, chociażby nie wiem, jak by były absurdalne, bo wtedy nie byłoby zabawy. Tak samo z teatrem: jeśli oglądamy spektakl i nie wciągniemy się w niego, nie będziemy razem z aktorami udawać, że dany przedmiot jest tym przedmiotem, który chcą pokazać, to też spektakl będzie dla nas albo nieczytelny, albo po prostu absurdalny – zauważa Karolina Gregorczyk.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprasza na bezpłatne warsztaty także w środę, 27 marca, po spektaklach. Odbywają się one w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Natomiast 6 kwietnia, o godzinie 15:00, w „Kubusiu”, odbędą się Warsztaty lalkarskie dla osób, które zakupią bilet na spektakl „Makbet”, wystawiony tego samego dnia, o godzinie 18:00 (na warsztaty obowiązuje rezerwacja – liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zapisów).
Podczas warsztatów prowadzący – Adam Walny – lalkarz, scenograf, reżyser i pedagog teatru opowie o lalce teatralnej. Wykorzystując swoje bogate doświadczenie w pracy z lalką, zarówno jako jej twórca, jak i animator, w sposób daleki od szkolnej sztampy przedstawi podstawowe rodzaje lalek teatralnych. Pacynka, kukła, jawajka, marionetka, ale też lalka cieniowa czy teatr przedmiotu. Każda z nich to inne zadanie dla aktora, który ją animuje. Drewno, styropian, metal czy gąbka? Każde tworzywo, z którego lalka jest wykonana, zmienia sposób jej prowadzenia, jest nośnikiem innych znaczeń. Jak wyglądają kolejne etapy powstawania lalki teatralnej, od koncepcji do realizacji?
W środę, 27 marca, Międzynarodowy Dzień Teatru będzie świętował także Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach i zaprasza na godzinę 18:00, na spektakl pod tytułem „Pinokio”. Jak mówi Paulina Drozdowska z działu marketingu Teatru, to spektakl dla widza w każdym wieku.
– W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowaliśmy jedyny wieczorny pokaz spektaklu „Pinokio” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Postanowiliśmy, że pokażemy go szerszej publiczności, bo zazwyczaj jest to przedstawienie grane w godzinach dopołudniowych, dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem zapraszamy też dorosłych widzów, cale rodziny, można oczywiście przyjść samemu. Zapraszamy wszystkich, którzy kochają teatr do świętowania razem z nami – zachęca.
Spektakl w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego rozpocznie odczytanie okolicznościowego orędzia. Co roku jego autorem jest wybitna osobistość ze świata teatru. W tym roku napisał ją Carlos Celdrán, kubański reżyser teatralny, dramaturg, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie.
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.