NIK powołał do życia w lutym 1919 r. Józef Piłsudski. Była jedną z pierwszych organizacji w odrodzonej, niepodległej Polsce. 100-lecie NIK świętowano w Kielcach. Uroczystość zorganizowano w Muzeum Narodowym – Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Profesor Adam Massalski zaznacza, że kielecka delegatura jest wyjątkowa, ponieważ została powołana jako pierwsza po centrali w Warszawie.
– Województwo było blisko Warszawy, było też dobrze zorganizowane. Istniała gubernia kielecko-radomska. Poza tym nie toczyły się działania wojenne. To była bardzo przemyślana decyzja. NIK to była bardzo potrzebna instytucja w odradzającej się Polsce. Tworzono wszystko od nowa Potrzebna była instytucja, która kontrolowała tego typu działania. Chociażby biorąc pod uwagę to, że urzędnicy jeszcze z urzędów carskich nie mieli pojęcia co to jest samorząd. NIK była instytucją konieczną – powiedział profesor.
Rocznie Izba prowadzi około 300 stu kontroli. W ramach nich sprawdzanych jest około 5 tys. podmiotów. Grzegorz Walendzik, Dyrektor Delegatury NIK w Kielcach informuje, że mimo, iż wnioski z inspekcji nie są wiążące to prawie 90 procent z nich jest realizowana w trakcie trwania kontroli lub bezpośrednio po niej.
Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK zaznacza, że przed instytucją stoi wiele wyzwań szczególnie w dziedzinie informatyki i biotechnologii
– Izba musi się zmieniać. Kiedyś to była kontrola wydatków publicznych, dzisiaj to także kontrole wykonywania zadań, które nie były naszą domeną. Przykładem może być ostatnia kontrola suplementów diety. Powszechnie uważamy, że to lek, a faktycznie to artykuł spożywczy, niepodlegający takim kontrolom jak byśmy sobie tego życzyli. W toku kontroli przebadaliśmy kilkadziesiąt substancji, okazało się, że były w nich bakterie chorobotwórcze, bakterie kałowe, czy pochodne narkotyków – relacjonuje Kwiatkowski
Poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że każde cywilizowane państwo powinno mieć taką instytucję, która działa niezależnie od władzy wykonawczej. Chwalił jednocześnie polską NIK za dotrzymywanie najwyższych standardów.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski zaznaczyła, że od początku istnienia instytucji przyświecał jeden cel, troska o państwo i dobro obywateli.