Ponad 530 osób skorzystało dotychczas z bezpłatnego badania wykrywającego tętniaka aorty brzusznej. U 60 osób z tej grupy wykryto schorzenie, a u kilku z nich konieczna była operacja. Badania są częścią programu, który od grudnia ubiegłego roku realizuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Jak informuje Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów. Jednak nie każdy wymaga leczenia operacyjnego.
– Do operacji kierujemy chorych, którzy aortę mają poszerzoną powyżej 50–55 milimetrów. Natomiast minimalnym rozmiarem, od którego kwalifikujemy chorego do leczenia operacyjnego jest 50 milimetrów – wyjaśnia Jarosław Miszczuk.
U osób, które zakwalifikują się do programu, wykonane zostanie badanie USG. Jednak, jak informuje Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, z bezpłatnego badania może skorzystać określona grupa osób.
– Badania przesiewowe są prowadzone w wielu szpitalach w Polsce. Natomiast nasz szpital jest jedynym realizatorem programu w województwie świętokrzyskim. Z badań mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia, u których występują takie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i otyłość – wylicza Anna Mazur-Kałuża.
Śmiertelność w przypadku planowego leczenia tętniaka aorty brzusznej wynosi około 1%, natomiast jeżeli tętniak pęknie, umiera nawet 70% pacjentów.
Osoby, które chciałyby skorzystać z bezpłatnego badania, powinny zadzwonić pod numer telefonu 22 417 13 25. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00.