Reżyser Konrad Szołajski był gościem Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji w Kielcach zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Widzowie mogli obejrzeć film jego autorstwa pt. „Dobra zmiana”.
Jest on dokumentalną opowieścią o dwóch bohaterkach. Twórcy przyglądają się, jak wygląda codzienne życie kobiet, poszukując przyczyny, dla której każda z nich wybrała inną drogę. Dokument przedstawia przebieg procesu, w którym kobiety biorą udział, poświęcając swój czas ojczyźnie. Tym, co łączy obydwie bohaterki jest patriotyzm, lecz każda z nich widzi go na swój sposób: Marta – narodowy, natomiast Tity – liberalny i europejski.
Kamera towarzyszyła im przez kilkanaście miesięcy. W tym czasie ich życie zmieniło się pod wpływem nieustannych przemian politycznych. Celem dokumentu jest odpowiedź na pytanie, czy możliwy jest jeszcze kompromis, który przyniósłby pokój i współpracę, czy podziały będą nadal się pogłębiać.
Reżyser Konrad Szołajski mówi o swojej twórczości, że jest ona opowieścią o Polsce w kolejnych okresach współczesnej historii. Jak stwierdza, jego filmy łączy to, że ukazują problemy wynikające z kolejnych „pomysłów na Polskę”.
W tym tygodniu odbędą się jeszcze spotkania ze Zbigniewem Bujakiem, Grzegorzem Gaudenem i profesorem Mirosławem Koftą. Ostatnie spotkanie Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji odbywającego się pod hasłem „Dialog przeciw nienawiści” odbędzie się w czwartek, 21. marca. Gościem kielczan będzie o. Ludwik Wiśniewski. Jego najnowsza książka nosi tytuł „Nigdy nie układaj się ze złem”.