W starachowickim Kinie Kultura odbył się maraton filmów o macierzyństwie. Zaprezentowano dwa obrazy „Matka 24 h” i „Kafarnaum”. Między seansami widzowie mogli spotkać się z reżyserem Marcinem Janosem-Krawczykiem.
Jego dokument „Matka 24 h” – to zapis wizyty obrazu jasnogórskiego w kolejnych rodzinach. Reżyser wraz z obrazem wchodził do domów i portretował postacie matek. W jego filmie jest więc historia osadzonego w więzieniu człowieka, który wspomina swoją matkę, opowieść o 18-letniej dziewczynie, która ma zastąpić zmarłą matkę rodzeństwu czy zwykły obraz matki troszczącej się o dzieci. Wśród pokazanych postaci są na przykład więźniarki, które również opowiadały o swoim doświadczeniu macierzyństwa.
Marek Janos-Krawczyk mówił, że podczas powstawania filmu doświadczył skrajnych reakcji na swoją wizytę z kamerą. Te osoby, które zgodziły się zarejestrować swoją codzienność podczas wizyty Matki Bożej w kopii obrazu, tworzą mozaikę różnych wartości. Przygotowując się do filmu reżyser pojechał na Jasną Górę. Po rozmowie z przeorem klasztoru zdecydował się oprzeć film na słowach Jana Pawła II, który mówił, że Matka Boska przychodzi do każdego domu.
Film obfituje w momenty poruszające, ale także komiczne. Podstawowa wersja, to 52 minuty projekcji, ale powstała także wersja półgodzinna, która szczególnie eksponuje rolę matki.
Anita Utnik-Wawrzczak, która poprowadziła spotkanie, podkreślała, że warto obecnie przypomnieć polską szkołę dokumentu filmowego. Obraz wyreżyserowany przez Janosa-Krawczyka jest zapisem szczególnej pobożności polskiej, już często zanikającej.
Spotkanie z reżyserem odbyło się w Starachowickim Centrum Kultury.