Zamek Królewski w Chęcinach można zwiedzić za pół ceny. Instytucja włączyła się w ogólnopolską akcję, w ramach której bilety można nabyć z 50-procentowym rabatem. Promocja obowiązuje do niedzieli włącznie.
Do Chęcin przyjechała m.in. grupa seniorów z Warszawy. Wśród nich była Elżbieta Stasińska, której przypadły do gustu atrakcje w województwie świętokrzyskim. Turystka stwierdziła, że akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” jest bardzo potrzebna.
– Dzięki temu wychodzimy z domu i możemy zwiedzić kraj. Teraz wypadło na Chęciny. Dużo jeździmy po świecie, a zapominamy, jak piękna jest Polska – powiedziała Elżbieta Stasińska.
Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski zachęca mieszkańców regionu do zwiedzenia Zamku Królewskiego i okolic.
– W cenie biletu można zwiedzić także podziemia królewskie. Jest to XVI-wieczna kamienica z ogromnymi piwnicami. Możemy tam zobaczyć zdjęcia z planu filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana, honorowego obywatela miasta oraz całą zbrojownię, która pokazuje przegląd ubioru rycerskiego i szlachty na przestrzeni kilkuset lat – powiedział Dominik Kowalski.
Burmistrz Robert Jaworski stwierdził, że Chęciny są bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. W związku z tym władze angażują się we wszystkie przedsięwzięcia, mające zachęcić mieszkańców Polski do odwiedzenia tego rejonu.
– Liczba zwiedzających z roku na rok przybywa. To bardzo cieszy – mówi Robert Jaworski.
Obecnie przygotowywany jest plan oferty kulturalno-rozrywkowej na cały sezon turystyczny. W ofercie znajdą się między innymi Dni Chęcin, Zawody Rycerskie, prelekcje filmów na Zamku oraz Weekend Seniora.
– Bardzo zależy nam na tym, aby wyeksponować historię kultury żydowskiej – mówi burmistrz.
– W ostatnim czasie otrzymaliśmy ponad 5 mln złotych na renowację XVII-wiecznej synagogi. W związku z tym planujemy organizację Dni Kultury Żydowskiej, podczas której nie zabraknie okolicznościowych koncertów. Chcemy przyciągnąć do Chęcin jak najwięcej miłośników muzyki klezmerskiej – powiedział Robert Jaworski.
Przed wojną znaczny odsetek mieszkańców miasta stanowili Żydzi. W 1942 roku żydowscy mieszkańcy zostali wywiezieni przez niemieckich okupantów z gett i zgładzeni w Treblince.