W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” trwają próby do autorskiego spektaklu Adama Walnego, pod tytułem „Makbet”. Historia zbrodni Makbeta i Lady Makbet nadal inspiruje i to nie tylko teatry dramatyczne, ale także lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich jest to zjawisko bardzo rzadkie.
Adam Walny odpowiada za adaptację sceniczną tekstu Williama Szekspira, reżyserię oraz scenografię. W „Kubusiu” gości już kolejny raz, choć po raz pierwszy przygotowuje spektakl dla kieleckiej publiczności. Do stolicy Świętokrzyskiego zaprosił go Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
– Adama Wolnego znam już dosyć dawna. Jest to bardzo oryginalny twórca, szczególnie robi spektakle dla dorosłych w lalkach. Są one na tyle osobliwe i oryginalne, że pomyślałem, że bardzo dobrze by się stało, żeby jedna z takich jego prac znalazła się na naszej scenie – wyjaśnia Robert Drobniuch.
Lalki wydają się zaskoczeniem w prezentowaniu dzieł Szekspira, ale okazuje się, że artyści sięgają po nie. Jak mówi dyrektor Robert Drobniuch, dzieła angielskiego dramatopisarza w ogóle są wdzięcznym materiałem do teatralnych eksperymentów.
– W polskim teatrze było już kilka lalkowych inscenizacji „Makbeta”, na świecie jeszcze więcej na pewno. Szekspir jest, powiedziałbym, wdzięcznym materiałem do tworzenia inscenizacji w różnych formach. Często pojawiają się jego inscenizacje w tańcu, w lalkach, nie tylko w dramacie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, więc jest to zaskoczenie, ale jest ono takim ciekawym rozwinięciem idei Szekspira – dodaje dyrektor „Kubusia”.
Sam reżyser, Adam Walny, wyjaśnia, że dzieła Szekspira zawierają motywy lalkowe i wyjaśnia, co kryje się pod tą nazwą:
– Motywy lalkowe to są takie, które opierają się o tak zwane hierarchie wertykalne, czyli siły albo nie z tej ziemi, albo ponadludzkie, albo takie, nad którymi człowiek nie panuje, bo to formy lalkowe świetnie oddają z racji tego, że są animowane przez kogoś, kto jest od nich silniejszy – wyjaśnia Adam Walny.
W spektaklu pojawią się figury zbudowane z drewna i pianki. Reżyser tak o nich mówi: – Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych nie w bezpośredni sposób.
Wśród twórców spektaklu znaleźli się też: Marek Idzikowski – kostiumy, Paweł Witulski – muzyka. W rolę tytułowego Makbeta wcieli się gościnnie Miłosz Pietruski. Wystąpią także: Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski, Anna Iwasiuta-Dudek.
Premiera „Makbeta” w Tatrze Lalki i Aktora „Kubuś” odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia. Widowisko jest przeznaczone dla widzów od 15 roku życia.