Prawie 100 uczniów wzięło udział w konkursie „Święto Narodu po długiej nocy cierpień. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce”. Jego uroczyste zakończenie odbyło się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
26 stycznia 1919 roku w Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość, odbyły się pierwsze wybory parlamentarne. Pozwoliły one powołać jednoizbowy sejm. Jak podkreśla Ilona Religa z „Przystanku Historia”, było to ważne wydarzenie.
– Były pierwszymi, w których uczestniczyć mogli wszyscy obywatele bez względu na płeć, wyznanie, czy narodowość, którzy skończyli 21 rok życia. Nie ulega wątpliwości, że pomimo bardzo trudnej sytuacji wewnętrznej, a także nieustannie trwających walk o granice, polski parlamentaryzm tego okresu był oparty na zaufaniu społecznym. Frekwencja wynosiła od 60 do 90 procent, czego przykładem był między innymi powiat pińczowski – wyjaśnia Ilona Religa.
W zmaganiach konkursowych udział wzięło prawie 100 uczniów z kilkunastu szkół z województwa świętokrzyskiego. W zależności od wieku, młodzież miała do wykonania pracę w formie plastycznej, film lub pracę pisemną. Tę ostatnią wybrała Ania Piasecka, uczennica klasy drugiej z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.
– Napisałam dzienniki, w których postacią mówiącą była żona Alfonsa Erdmana. Przemyciłam tam wiele faktów historycznych, zdobyłam ogromną wiedzę na temat tych czasów, również na temat dwudziestolecia międzywojennego, pierwszych wyborów i było to dla mnie dość szokujące przeżycie, bo nie spodziewałam się, że aż tyle może się wydarzyć w tak krótkim czasie w Polsce, co do dziś wywiera wpływ na Polskę – zaznaczyła Ania.
Aby przygotować swoją pracę, uczniowie musieli poznać fakty historyczne. Taką formę zdobywania wiedzy chwalą sami nauczyciele. Jednym z nich jest Dorota Batóg, historyk ze „Śniadka”.
– Konkurs bardzo ciekawy, myślę, że inspirujący też i pokazujący z innej strony sposób dochodzenia do wiedzy, nauczania historii. Ja myślę, że w ogóle wszelkie formy konkursów, projektów, debat historycznych jak najbardziej mobilizują uczniów do szukania odpowiedzi na dociekliwe, ważne pytania – zaznaczyła Dorota Batóg.
Na autorów najlepszych prac czekały nagrody, w tym wyjazd edukacyjny do Brukseli, ufundowany przez profesora Ryszarda Legutko, posła do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowany, gratulując uczestnikom, podkreślał, jak ważna jest znajomość historii.
– Historia naszego parlamentaryzmu jest bardzo burzliwa. Ma wspaniałe karty, ma karty mniej chlubne, a nawet zupełnie wstydliwe, więc myślę, że trzeba się tego uczyć, trzeba to poznawać. II Rzeczpospolita to też jest okres szczególny, bo zaczął się od wielkiego entuzjazmu i wielkiego triumfu Polski. Myśmy, oczywiście korzystając z koniunktury politycznej zdobyli niepodległość, wywalczyli tę niepodległość i bronią i orężem, i poprzez działalność polityczną, natomiast zakończyło się to wszystko wielką apokalipsą – powiedział profesor Ryszard Legutko.
Organizatorem konkursu była kielecka delegatura IPN, we współpracy z posłem do Parlamentu Europejskiego profesorem Ryszardem Legutko. Patronat honorowy objął Świętokrzyski Kurator Oświaty.