Świetną znajomością polskiej gramatyki muszą wykazać się uczestnicy finału 7. Świętokrzyskiego Turnieju Językowego, który odbywa się w V Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. W zmaganiach biorą udział uczniowie ze szkół powiatu kieleckiego.
Małgorzata Miazga, doradca metodyczny w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach informuje, że zadania sprawdzają wiedzę o języku i jego praktyczne zastosowanie. Na przykład młodzi ludzie muszą ocenić czy dozwolone jest stosowanie anglicyzmów w zdaniach typu: „Matka zaimplementowała miłość do serca swojego syna”.
Magdalena Miazga nie ukrywa, że młodzi ludzie coraz częściej mówią tak, jakby komunikowali się w Internecie, to znaczy stosując mnóstwo skrótów.
– Jest to coraz poważniejszy problem, dlatego że język SMS-ów, krótkich informacji przekłada się na język dłuższych wypowiedzi uczniów. To problem, bo ich zdania przestają się łączyć. Uczniowie nie budują logicznego ciągu przyczynowo skutkowego wypowiedzi – mówi Małgorzata Miazga.
Justyna Kukułka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego podkreśla, że zadaniem Turnieju jest nie tylko sprawdzanie wiedzy uczniów, ale również promowanie mowy ojczystej wśród młodych ludzi.
– Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby oni nabyli praktyczne umiejętności językowe. Zależy nam na propagowaniu kultury języka ojczystego i, co jest bardzo ważne, mody na poprawnie mówienie – mówi Justyna Kukułka.
Uczniowie uczestniczący w dzisiejszym turnieju nie ukrywają, że język polski jest trudny. Jak twierdzą, żeby zająć wysokie miejsce, będą musieli się wykazać dużą wiedzą na temat zasad tworzenia poprawnych wypowiedzi.
– Głównie chodzi o znajomość gramatyki. To jej przede wszystkim dotyczą pytania w turnieju – mówiły uczennice VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Finał Świętokrzyskiego Turnieju Językowego organizowany jest w ramach trwającego właśnie Tygodnia Kultury Języka.