Zaproszenie do zadumy, refleksji i modlitwy – tak można najkrócej opisać najnowszą ekspozycję w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. W czwartek wernisaż miała wystawa prac Pauliny Krajewskiej, zatytułowana „Cisza ikony”.
Paulina Krajewska to młoda artystka pochodząca z Krakowa. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie Akademię Sztuk Pięknych – Wydział Grafiki. Od samego początku swej drogi artystycznej zajmowała się malarstwem. Wykonuje również ilustracje książkowe. Za ilustracje do „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.
Przyznaje, że tworzy ikony z zamiłowania.
– To jest wynik raz fascynacji ikoną, bo ja jestem zafascynowana ikoną tradycyjną, w ogóle sztuką wschodnią. Dwa – fascynacja tym faktem, że istnieje obraz, gdzie artysta nie wyraża samego siebie, tylko jest narzędziem w rękach Boga. Jest to obraz, który mówi przede wszystkim o Bogu – powiedziała Paulina Krajewska.
Ikony, które tworzy artystka odbiegają od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, bogato zdobionych. Jak zaznacza Agnieszka Orłowska, kurator „Domu Praczki”, z ikoną kanoniczną łączy je przede wszystkim technika, czyli malowanie temperą na desce lipowej.
– Są to, można powiedzieć, bardziej miniatury, bardziej podobne do tych, które malowali średniowieczni mistrzowie. Myślę, że ten niewielki format sprzyja takiemu intymnemu, bliskiemu kontaktowi z każdą z tych prac – dodaje Agnieszka Orłowska.
Każda z ikon jest opatrzona cytatem z Biblii, ze Starego lub Nowego Testamentu. Paulina Krajewska wyjaśnia, że najpierw było słowo, a jego wynikiem był obraz, który powstawał długo, w skupieniu, medytacji. Stąd nieprzypadkowy jest tytuł wystawy: „Cisza ikony”. Agnieszka Orłowska tłumaczy, że ikona i ta kanoniczna, i ta pokazana na wystawie: prywatna, bardzo współczesna, powstaje w ciszy.
– Takiej ciszy modlitewnej. Ikona w Prawosławiu jest oknem na inną rzeczywistość, jest łącznikiem między Niebem a człowiekiem. Jest to obraz, który jest czymś więcej niż obrazem i służy absolutnie wierze – podkreśla kurator i zachęca do obejrzenia wystawy szczególnie teraz, w czasie Wielkiego Postu.
Ponieważ w przyszłym miesiącu jest Wielkanoc, a wystawa będzie prezentowana do 9 maja, więc warto w ten czas oczekiwania, a potem radości, przyjść tu na swoją prywatną drogę krzyżową, pobyć z własnymi myślami, tylko ze sobą.
W podobny sposób ekspozycję odczytuje publicysta, malarz ikon, Michał Płoski.
– To wystawa, która jest zaproszeniem do towarzyszenia autorce w modlitwie. Można zauważyć korzenie ikony, to, co w niej jest najważniejsze, czyli praca malarska, połączona z modlitwą. O każdej z tych prac można by dużo powiedzieć, każda zaprasza do zatrzymania się – mówi.
Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 11-18, a w sobotę i w niedzielę od 10 do 17.