Są plany utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej w Sandomierzu. Ten miałby działać pod opieką Caritas Diecezji Sandomierskiej. Zarząd województwa świętokrzyskiego przyznał pieniądze na jego działalność, a także postanowił wesprzeć finansowo pozostałe podobne placówki w regionie.
Zakład Aktywności Zawodowej miałby powstać przy ulicy Trześniowskiej 13 w Sandomierzu. Oferowałby działalność kulinarną, a konkretnie – kuchnię dla ubogich wraz z cateringiem dla osób starszych i samotnych. Powstałyby także pracownie gospodarcze z myjnią samochodową. W zakładzie zatrudnienie znalazłoby 40 osób z niepełnosprawnościami.
Pieniądze w wysokości ponad 5 milionów złotych mają trafić do wszystkich Zakładów Aktywności Zawodowej zlokalizowanych na terenie regionu. Jak mówi wicemarszałek Renata Janik, jest ich cztery, piątym byłby ten utworzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pozostałe mieszczą się w Stykowie, Końskich i Kielcach – tu prowadzone są dwa, jeden przez Caritas Diecezji Kieleckiej, a drugi przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Łącznie w tych obiektach pracuje 191 osób z niepełnosprawnościami.
Prace budowlane przeprowadzone zostaną w obiektach oferujących im rehabilitację. Kwota w wysokości miliona 300 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na dofinansowanie remontów czterech obiektów. Przebudowany zostanie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie w powiecie buskim, a w Domu Pomocy Społecznej w Bejscach będzie remont, który umożliwi montaż windy dla niepełnosprawnych. W powiecie kazimierskim dawny budynek Szkoły Podstawowej w Gorzkowie zostanie zagospodarowany na stworzenie Zespołu Mieszkań Chronionych i Dziennej Rehabilitacji, z kolei w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie zostanie wymieniona winda.
Zagospodarowane pieniądze płyną z PFRON-u w ramach realizacji działań na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Podział funduszy dokonany przez zarząd województwa musi zostać jeszcze zatwierdzony przez sejmik, który 25 marca podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję.