Zbrodnie sądowe w latach 1944-1989. Konformizm czy relatywizm moralny środowisk prawniczych? – to tytuł międzynarodowej konferencji, która organizują Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych. Do Kielc przyjedzie kilkudziesięciu prelegentów, zarówno z krajowych ośrodków akademickich, jak i zza granicy.
Głównym przedmiotem wystąpień będzie analiza działalności organów sądowych PRL-u, obowiązujący system prawny oraz ich zadania i rola w polityce umacniania ustroju komunistycznego.
– Podczas spotkania naukowcy będą wskazywać dostępne źródła dotyczące instytucji wymiaru sprawiedliwości w kontekście tzw. zbrodni sądowych w latach 1944-1989 – poinformowała Marzena Grosicka z kieleckiej delegatury IPN.
– Część wystąpień będzie koncentrowała się na ukazaniu indywidualnych postaw sędziów, prokuratorów, adwokatów, czy też przedstawicieli organów siłowych. Ważne znaczenie będzie miało także ukazanie, w jaki sposób system komunistyczny walczył z podziemiem niepodległościowym i opozycją – dodała Marzena Grosicka.
Konferencja odbędzie się 14 i 15 marca.