Świetlica środowiskowa i trzy mieszkania socjalne powstały w Koloni Inwalidzkiej, w gminie Kunów. Samorząd na ten cel zaadaptował istniejący już 30-letni budynek. Obiekt został oficjalnie otwarty, jednak mieszkańcy będą mogli korzystać z niego za kilka tygodni.
– Pierwsza świetlica dla dzieci powstała 2 lata temu w Kunowie. Efekty jej działalności docenione zostały przez rodziców oraz nauczycieli. Powstanie drugiej świetlicy w Koloni Inwalidzkiej było więc naturalne – mówi Katarzyna Orczyk, kierownik obu placówek.
W nowej świetlicy, pomoc znajdzie 15 najbardziej potrzebujących dzieci. Będą mogły skorzystać z pomocy w nauce i nadrabiania zaległości. Dodatkowo zatrudnieni zostaną specjaliści od matematyki od rytmiki i ruchu oraz psycholog.
Również lista oczekujących na mieszkanie socjalne w Kunowie jest bardzo długa. Burmistrz Lech Łodej zapewnia, że stopniowo każdy potrzebujący mieszkaniec gminy powinien otrzymać lokum. W gminie jest 60 podań od średnio 3-osobowych rodzin. To daje około 180 osób potrzebujących lokum w dobrych warunkach.
– Mamy w Kunowie takie miejsce, które niemal w 100 procentach rozwiązałoby ten problem. Chcemy to zrobić kompleksowo, krok po kroku – mówi burmistrz i nie ukrywa, że liczy na kolejne dofinansowania, aby zrealizować w tej kadencji swoje plany.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski informuje, że samorząd województwa do rozdania ma ponad 200 milionów złotych unijnych pieniędzy na różne cele. Część pieniędzy z pewnością będzie przeznaczona na dofinansowanie powstawania podobnych miejsc jak w Koloni Inwalidzkiej. Dodaje, że w regionie powstaje ich coraz więcej, a zadaniem samorządu, którym kieruje, jest wspomaganie potrzeb lokalnych społeczności. W tym przypadku urząd marszałkowski odegrał znaczącą rolę i przekazał ponad połowę środków na wykonanie zadania.
Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że wiele samorządów chętnie korzysta także z rządowych pieniędzy na budowę klubów seniora czy mieszkań socjalnych. Jak mówi, potrzeby nadal są bardzo duże.
– W każdej gminie są długie kolejki po przydzielenie mieszkania socjalnego – mówi wojewoda i dodaje, że nadal wiele takich miejsc brakuje.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kryj przypomina, że rząd znajduje pieniądze potrzebne do rozwiązania problemów lokalnych społeczności. Chwali także burmistrza Kunowa za to, że potrafi z rządowych dofinansowań korzystać.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki uważa, że Kunów powinien być przykładem dla wielu samorządów z powiatu ostrowieckiego i całego województwa. Podkreśla, że w Kunowie widoczna jest praca na rzecz lokalnej społeczności, a nie polityczne podziały. Jak dodaje, są w regionie gminy, które nie chcą współpracować z rządem, a tylko walczą ze względów ideologicznych.
Koszt wyremontowania i zaadaptowania budynku wyniósł niemal milion złotych. Urząd marszałkowski przeznaczył prawie 600 tysięcy złotych unijnej dotacji. Gmina Kunów pokryła resztę kosztów.