Rząd wesprze gminy w opiece nad niepełnosprawnymi. Dotychczas ciężar opłat za usługi opiekuńcze spadał na samorządy, teraz część pieniędzy będzie pochodziła z budżetu państwa. Założenia tego projektu przybliżali starachowiccy radni Prawa i Sprawiedliwości.
Danuta Krępa, radna powiatu przypomniała, że dzięki takiemu wsparciu będzie można objąć opieką domową większą liczbę potrzebujących. To znacząco poprawi jakość życia w chorobie, bez konieczności opieki instytucjonalnej. Program obejmuje dwie grupy: chorych do 16. i do 75. roku życia. Rząd dofinansowuje połowę kosztów opieki nad chorymi w domu. Na program przeznaczone zostało w 2019 roku 60 milionów złotych. Gminy mogą składać wnioski do urzędu wojewódzkiego do 29 marca.
Więcej pieniędzy dostaną także Zakłady Aktywności Zawodowej na zatrudnienie niepełnosprawnych. Ta kwota wzrośnie z 18 do 22 tysięcy rocznie. Do 620 złotych podniesiony został także zasiłek opiekuńczy, a zasiłek pielęgnacyjny, z którego korzysta 900 tysięcy osób wzrósł do 215 złotych. Ta kwota nie była waloryzowana od 12 lat. Renta socjalna to teraz 1100 złotych.
Kolejnym programem wspierającym jest program Mama Plus. Skierowany jest do matek, które wychowały czworo lub więcej dzieci. W szczególnych warunkach mogą się o te pieniądze ubiegać także ojcowie. Pieniądze na te programy pochodzą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.