– Nie było łatwo – to najczęstszy komentarz uczniów, którzy zdawali próbny egzamin dojrzałości z matematyki. Autorem arkusza z pytaniami był Piotr Leszczyński, doradca metodyczny w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Jak mówi, jest wzorowany na tych, które są na prawdziwej maturze.
ARKUSZ Z MATEMATYKI – POZIOM PODSTAWOWY
ODPOWIEDZI DO ARKUSZA Z MATEMATYKI – POZIOM PODSTAWOWY
– Wydaje mi się, że najtrudniejszym zadaniem będzie zadanie 34, ostatnie ze stereometrii. Arkusz zawiera również zadania, które praktycznie zawsze są na maturze, czyli dowody. Zarówno dowód algebraiczny, jak i geometryczny sprawiają uczniom zwykle sporo problemów, choć w gruncie rzeczy są to zadania łatwe – twierdzi autor arkusza maturalnego.
Jak dodaje Piotr Leszczyński, każdy, kto uczył się systematycznie, powinien osiągnąć wynik na poziomie przynajmniej 40-50 procent.
Uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach przyznają, że rzeczywiście geometria sprawiła im najwięcej kłopotów. Samą próbną maturę oceniają jako wymagającą, ale możliwą do zdania.
– Trzeba było dużo myśleć i dużo liczyć. Popracować trzeba będzie jeszcze nad geometrią. Choć dobrze by było, gdyby prawdziwa matura w maju była trochę łatwiejsza – mówią licealiści.
Głównym organizatorem Próbnej Matury jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego, wspierany przez prezydenta Kielc. W tym roku do egzaminów przystąpiło około 12 tysięcy uczniów.
W środę ostatni dzień próbnej matury. Abiturienci sprawdzą swoją wiedzę z języka angielskiego.