Spotkania z pisarzami, konkursy ortograficzne, quizy językowe i turnieje to tylko część propozycji z okazji 27. Tygodnia Kultury Języka, który rozpoczął się w Kielcach. Koordynator wydarzenia Lidia Pasich z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego informuje, że w organizację Tygodnia Kultury Języka zaangażowało się około 15 instytucji.
Są to zarówno szkoły, jak i biblioteki, czy UJK. W tym roku hasło brzmi: Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu.
Jednym z najciekawszych wydarzeń był 25. Jubileuszowy Turniej Krasomówczy O Laur Demostenesa. Jak mówi doktor Janusz Wróblewski juror konkursu od umiejętności mówienia zależy przyszłość młodych ludzi. A same pytania, na które muszą odpowiadać pozwalają im rozwinąć kreatywność.
– Już starożytni Grecy wiedzieli, jak ważna jest sztuka krasomówstwa. Retorycy przygotowujący się do wystąpień publicznych mówili na przykład o wpływie bąków na życie krowy, czy wyjaśniali co robi wiatr, kiedy nie wieje. To są takie paradoksalne pytania, ale nie są głupie. Kto umie na nie odpowiedzieć, wejść myślą w dany temat, w przeżycia kogoś lub czegoś, ten później zrobi karierę – uważa doktor Janusz Wróblewski.
Młodzi ludzie uczestniczący w konkursie zdają sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność poprawnego mówienia. Przydać się może na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy. Pytania, które im stawiano w konkursie znali wcześniej. Ale jak mówili wcale to nie ułatwiało przygotowań.
– Pytania są bardzo humorystyczne. Ale ja lubię bardzo dyskutować i to jest świetna okazja, żeby przekonać kogoś do tego, co chcę przekazać – mówi Maciej Nartowski ze Szkoły Podstawowej w Polichnie.
Współorganizatorem Turnieju Krasomówczego jest Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Chęcinach. Teresa Jakubowska, nauczycielka polskiego w placówce zna przykłady, kiedy udział w konkursie i rozwijanie umiejętności mówienia pomógł młodemu człowiekowi w karierze. Jeden z jej byłych uczniów prowadzi teraz kancelarię prawniczą w Warszawie.