Od 1 kwietnia tego roku badania tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym, a także operacje usunięcia zaćmy będą finansowane przez NFZ bez żadnych limitów. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy kontrakty poszczególnych placówek adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń.
– Oznacza to, że NFZ sfinansuje wszystkie wykonane badania i operacje, co pozwoli na skrócenie kolejek – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu.
– Obecnie bez limitów finansowana jest pomoc przy porodach i zawałach. Od 1 kwietnia także wszystkie badania rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym oraz operacje usunięcia zaćmy będą w pełni płatne. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ pozwoli to skrócić kolejki. Już teraz w świętokrzyskim na badanie rezonansem magnetycznym czeka się najkrócej w Polsce – mówi.
W ubiegłym roku na badanie rezonansem magnetycznym trzeba było czekać 48 dni, podczas gdy obecnie około 40 dni. To jeden z najlepszych wyników w kraju, ponieważ średnio Polacy na rezonans czekają 97 dni.
W naszym regionie skrócił się także czas oczekiwania na badanie tomografem komputerowym.
W największej lecznicy w regionie, czyli Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, na tomograf pacjenci czekają około 21 dni.
Z kolei w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pacjenci, którzy już leczą się ze względu na chorobę onkologiczną, na badanie rezonansem magnetycznym muszą czekać od dwóch do trzech tygodni, a na tomograf komputerowy tydzień. Pozostali pacjenci na pierwsze badanie oczekują do czterech miesięcy, a na tomograf komputerowy do dwóch miesięcy.
By zwiększyć dostępność badań, świętokrzyski oddział NFZ, od ubiegłego roku finansuje te świadczenia dodatkowo w sześciu placówkach medycznych.
– W ubiegłym roku dokupiliśmy dodatkowe trzy miejsca w naszym regionie, gdzie wykonywany jest rezonans magnetyczny. To Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Szpital Powiatowy w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Spółka Afidea w Busku-Zdroju. Także trzy dodatkowe placówki wykonują tomograf komputerowy. To NZOZ przy ulicy Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szpital MSWiA w Kielcach oraz lecznica w Skarżysku-Kamiennej - wylicza Beata Szczepanek.
W naszym regionie badania rezonansem magnetycznym wykonywane są w dwunastu placówkach medycznych, a tomografem komputerowym w dziewiętnastu. Ich lista dostępna jest TUTAJ.
Według Ministerstwa Zdrowia wprowadzone w życie zmiany umożliwią do końca 2019 roku skrócenie terminów oczekiwania na operację usunięcia zaćmy do maksymalnie 6-9 miesięcy oraz znaczące skrócenie terminów oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej.
W roku 2018 NFZ wydał prawie 700 milionów złotych na sfinansowanie 313 tysięcy operacji zaćmy oraz prawie miliard złotych na sfinansowanie ponad 2 milionów badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.