Spotkanie z Olgą Tokarczuk pod hasłem „O naprawianiu świata” odbyło się w ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji w Kielcach, zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, pod hasłem „Dialog przeciw nienawiści”.
Olga Tokarczuk jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką i psychologiem, a także autorką siedemnastu tytułów, m.in. książek „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, pięciokrotną laureatką „Nike Czytelników”, sześć razy do tej nagrody nominowaną.
Uhonorowana „The Man Booker International Prize 2018” za powieść „Bieguni” i dwukrotnie Nagrodą Literacką „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015) oraz wieloma innymi znaczącymi nagrodami. W 2010 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas spotkania pisarka mówiła o swej drodze zawodowej, od pracy psychologa do pisarstwa. Podkreślała, że literatura nie może naprawiać świata, powinna go jednak opisywać z całą jego złożonością i odcieniami. Bo to właśnie książka skłania do zadawania sobie przez czytelników pytań i szukania odpowiedzi oraz działań. Bowiem, dopóki ludzie nie zaczną postrzegać świata jako istoty żyjącej, żadnej jego naprawy nie będzie. A każda lektura czyni czytelnika bogatszym, bardziej rozumiejącym, większym. Tokarczuk opowiadała też o związkach rodzinnych z ziemią staszowską.
Licznie zgromadzona publiczność pytała o konkretne tytuły jej książek i prace nad nimi, ale też wyrażała swe o nich opinie.
Po spotkaniu Olga Tokarczuk podpisywała swoje książki.