Jakie są objawy raka prostaty, kiedy mężczyźni powinni zacząć wykonywać badania profilaktyczne, czy jak skutecznie leczyć nowotwór gruczołu krokowego? Tego można było dowiedzieć się podczas spotkania, jakie odbyło się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Jak podkreśla profesor Andrzej Borówka, długoletni konsultant krajowy w dziedzinie urologii, nie ma dokładnych statystyk dotyczących zgłaszalności mężczyzn na badania profilaktyczne w zakresie raka prostaty. Wiadomo natomiast, że panowie wciąż niechętnie badają się w tym kierunku.
– Myślę, że jednym z zasadniczych czynników jest brak przekonania co do wartości tych badań. Natomiast one naprawdę mogą uratować życie. Badać raz do roku powinni się mężczyźni po 50 roku życia, ponieważ ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – dodaje profesor Andrzej Borówka.
Rak prostaty to pierwsza przyczyna śmierci wśród panów. Jednak wzrosła także liczba mężczyzn, którzy po poddaniu się badaniu gruczołu krokowego po podjęciu terapii są wyleczeni. Dlatego dr Roman Sosnowski, urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie przyznaje, że takich spotkań jak te zorganizowane w Świętokrzyskim Centrum Onkologii powinno być jak najwięcej.
– Przed nami jeszcze dużo pracy związanej ze świadomością zdrowotną Polaków. Badanie tzw. per rectum panowie wciąż traktują jako temat tabu, wstydzą się go. Mężczyźni muszą zmienić swoje podejście do profilaktyki, przełamać swoje bariery, czasami też i strach – dodał dr Roman Sosnowski.
Spotkanie edukacyjne w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowało Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.