Znaczenie, funkcja i rola samorządu lokalnego w demokracji liberalnej i neoliberalnej były tematem kolejnego spotkania Świętokrzyskiego Akademickiego Klubu Myśli Politycznej. W dyskusji z przedstawicielami środowisk młodzieżowych wzięli udział czołowi samorządowcy z regionu, którzy przedstawili swoje koncepcje postrzegania lokalnej władzy.
Pomysłodawca Akademickiego Klubu Myśli Politycznej, profesor Kazimierz Kik, politolog Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zaznacza, że istotą jego działania jest stworzenie nowej płaszczyzny kontaktu i współpracy młodzieży o różnych poglądach politycznych z samorządowcami i politykami.
– Ta płaszczyzna powinna wzajemnie inspirować do przemyśleń, a jednocześnie dawać pierwsze sygnały np. ewentualnego niezadowolenia ze strony młodych w stosunku do poczynań polityków. Uniwersytet powinien być czynnikiem intelektualnej aktywizacji młodzieży – zaznacza profesor.
Paweł Biskupski członek forum młodych Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że każda inicjatywa aktywizująca politycznie środowiska studenckie i licealne jest niezwykle cenna.
– Być może niektórzy członkowie Klubu Myśli Politycznej, dzięki tym spotkaniom w przyszłości także będą piastować ważne stanowiska w lokalnym samorządzie – dodaje.
Marcin Cedro przedstawiciel młodych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, podkreśla, że inicjatywa i założenie klubu są bardzo dobre.
– Liczę na to, że dzięki temu klubowi pomysły młodych osób będą brane pod uwagę. Ich głos będzie słyszalny, a niektórzy samorządowcy będą częściej zauważali, że decyzje podejmowane przez nich rzutują także na przyszłość młodzieży. – Ważnym aspektem naszego działania będzie aktywizacja młodych osób i ich czynny udział w życiu politycznym. Obecnie jest z tym duży problem, co pokazują m.in. niemal każde kolejne wybory i mała liczba młodych osób na listach poszczególnych ugrupowań – zaznacza.
Swoje koncepcje postrzegania i roli samorządu przedstawili przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś, przewodniczący kieleckiej rady miasta Kamil Suchański oraz Adam Jarubas były marszałek województwa świętokrzyskiego.
Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego sejmiku województwa, to bardzo dobry znak, że młodzież chce rozmawiać i spotykać się z praktykami polityki samorządowej.
– Spotkania z młodzieżą, to także szkoła dla nas jako polityków w samorządzie. Dzięki nim możemy wysłuchać zdania i uwag młodzieży, które należy brać pod uwagę i przekuwać w nowe działania. Z pewnością budująca jest otwartość młodzieży na spotkania i wymianę poglądów z praktykującymi samorządowcami i politykami – dodaje.
Także Adam Jarubas i Kamil Suchański podkreślali, że dyskusja z młodzieżą jest cenna, a poprzez takie spotkania młodzi niezależnie od środowiska politycznego, jakie reprezentują będą aktywnymi uczestnikami życia publicznego.
Po zakończeniu spotkania, ukonstytuowała się Rada Świętokrzyskiego Akademickiego Klubu Myśli Politycznej, w skład której weszli przedstawiciele samorządu studentów UJK, młodzieży szkolnej oraz przedstawiciele młodzieżówek ugrupowań partyjnych.