W ostatni wtorek karnawału, w Jedlińsku na Ziemi Radomskiej, odbędzie się „Ścięcie Śmierci” – jedyne tego typu, w skali kraju i Europy, widowisko plenerowe. W południe, na ulice Jedlińska wyjdą barwne postacie, m.in. diabły, baby, cyganki, krakowianki i krakowiacy. Ich kilkugodzinne swawole stanowić będą prolog do głównej części wydarzenia, jakim jest „Ścięcie Śmierci”.
Poprzedzi je, około godziny 16.00, sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Z ciężkimi oskarżeniami wystąpi wielu świadków, zapadnie skazujący wyrok, a kat pozbawi śmierć życia.
Rodowód inscenizowanego widowiska sięga XVI wieku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w roku 1530. Historycy twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku między 1560 a 1630 rokiem oraz szkoła wyższa funkcjonująca tam w latach 1630-1655. W Jedlińsku przebywało wówczas wielu kleryków i żaków, więc ścięcie kukły symbolizującej śmierć mogło mieć swój początek w igrcach żakowskich. W pierwotnej formie to unikalne widowisko przetrwało do naszych czasów i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego kraju. Należy podkreślić, że wszystkie role w widowisku, także żeńskie, odtwarzają mężczyźni.
Żywiołowa zabawa, będąca odzwierciedleniem tradycji regionu i Jedlińska, każdego roku gromadzi około 3 tysięcy uczestników, wśród nich wielu historyków i etnografów. Całość wzbogaci jarmark sztuki ludowej i występy kapel ludowych.
Organizatorem tego unikalnego wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, a patronuje mu medialnie Radio Kielce.