Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podsumowali rządowe programy społeczne. Podczas spotkania z dziennikarzami w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zreczu Dużym w gminie Chmielnik, parlamentarzyści wraz z wojewodą świętokrzyskim zapewnili, że wszystkie propozycje zawarte w „nowej piątce PiS” mają stabilne finansowanie w budżecie państwa.
Podstawowe założenia pięciu nowych propozycji ugrupowania to: „500 plus” także na pierwsze dziecko, zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia, zmniejszenie kosztów pracy, „trzynastka” dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 złotych, a także przywracanie połączeń komunikacyjnych między gminami i powiatami.
Poseł Anna Krupka wiceminister sportu i turystyki przypomniała, że koszt wprowadzenia wszystkich propozycji, które zostały przedstawione przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas ostatniej konwencji ugrupowania to około 40 miliardów złotych.
– Te środki są zagwarantowane między innymi dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Zamierzamy także ograniczyć szarą strefę o 1, do 2 procent, co w ciągu dwóch lat ma zapewnić od 12 do nawet 24 miliardów złotych zysku do skarbu państwa. Rząd wprowadził także szereg rozwiązań porządkujących szeroko pojętą sferę usług publicznych takie jak e-recepty czy e-zwolnienia, które także ustalają wpływy do budżetu – dodaje.
Anna Krupka zaznacza, że od marca rodzice przynajmniej czwórki dzieci mogą składać wnioski o świadczenia z tytułu programu „Mama cztery plus”. Wiceminister przypomniała, także że od początku tego miesiąca wchodzi w życie waloryzacja emerytur, dzięki której najniższe świadczenie wynosić będzie 1100 złotych.
Poseł Maria Zuba podsumowała natomiast rządowy program „Maluch plus”. Jak zaznaczyła, tylko w tym roku na jego realizację w skali kraju zostało zabezpieczonych 450 milionów złotych.
– W wyniku działań rządu liczba miejsc w żłobkach znacząco wzrosła. Jeszcze w 2015 roku w skali całego kraju, tych miejsc było ponad 84 tysiące. Natomiast na koniec 2019 roku liczba miejsc dla maluchów w żłobkach wzrośnie do ponad 185 tysięcy. Dzięki czemu w tym krótkim okresie dzięki programowi „Maluch plus” liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się o ponad sto procent – podkreśla.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, „Nowa Piątka PiS”, jest także programem uwzględniającym potrzeby osób niepełnosprawnych.
– „500 plus” trafi także do rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne. Także „trzynastka” trafi do wszystkich osób niepełnosprawnych pobierających świadczenia emerytalne. Młodzi niepełnosprawni aktywni na rynku pracy będą mogli także skorzystać z zerowego PIT-u oraz pozostałych punktów zaprezentowanych ostatnio przez Prawo i Sprawiedliwość – dodaje.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że kolejnym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych jest wprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego program solidarnościowy, którego budżet od przyszłego roku będzie wynosił 2 miliardy złotych.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że programy społeczne rządu w województwie świętokrzyskim są skutecznie realizowane w naszym regionie.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, na co umawia się ze swoimi wyborcami. Programy, które były przygotowane w kampanii wyborczej w 2014 roku, zostały zrealizowane w sposób perfekcyjny i wprowadzone w życie na terenie całego kraju, jak i naszego województwa – podkreśliła.