Partnerzy z sześciu krajów: Hiszpanii, Szwecji, Słowenii, Portugalii, Węgier oraz Bośni i Hercegowiny wraz z miastem Kielce biorą udział w projekcie zatytułowanym „Wolontariat w Twoim mieście, w Twoim regionie”. W efekcie tych działań mają powstać dwa podręczniki: „Vademecum dobrych praktyk” oraz „Program treningowy dla wolontariuszy”.
Było to pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerów projektu współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Jak wyjaśnia Katarzyna Telka, kierownik referatu sportu i turystyki w kieleckim magistracie, miało ono na celu zapoznanie partnerów z ideą przedsięwzięcia.
– Będziemy krok po kroku omawiać nasze działania projektowe, na czym ma polegać współpraca przy opracowaniu dokumentu, który będzie wynikiem tej współpracy – zaznacza.
Zadaniem projektu jest promowanie wolontariatu w sporcie poprzez wypracowanie dobrych praktyk, które będzie można wdrożyć w każdym kraju europejskim oraz stworzenie programu treningowego dla wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem sportowym.
Czwartkowe spotkanie wypełniła wymiana doświadczeń, a także przykładów działania wolontariatu w różnych krajach. Każdy z uczestników spotkania posiada wiedzę w dziedzinie sportu i wolontariatu sportowego, na podstawie której będzie można stworzyć modelowy program funkcjonowania i szkolenia wolontariuszy.
Jak zaznacza Katarzyna Telka, te dobre praktyki będą zawarte w podręcznikach.
– Musimy wypracować te dwa dokumenty. Będą one takimi podręcznikami, które będą pomocne dla osób, które prowadzą centra wolontariatu, dla organizacji sportowych, a także samych wolontariuszy, bowiem treści zawarte w tych publikacjach, dla nowych osób, które będą chciały stać się wolontariuszami, będą dawać wskazówki, na czym wolontariat polega, jakie aspekty należy spełnić, żeby zostać wolontariuszem. A ten poradnik treningowy będzie zawierał różne informacje na temat tego, jak przełamywać różne bariery, nieśmiałość a także pomagać w tych zwykłych kontaktach interpersonalnych – dodaje.
Dokumenty mają powstać na zakończenie projektu, w czerwcu 2020 roku, w siedmiu językach. Miasto Kielce jest liderem projektu.