Konferencja dotycząca oferty europejskiego wsparcia dla przedsiębiorców ze Świętokrzyskiego odbyła się dziś w Kielcach. Gościem honorowym był wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw z regionu.
Wicepremier Jarosław Gowin, podkreślał jak ważną rolę ich działalność pełni w rozwoju Polski.
– Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku polska gospodarka rozwijała się w szybszym tempie niż pięć procent. To jest przede wszystkim wasza zasługa, tych którzy swoją pracowitością, przedsiębiorczością, innowacyjnością, poświeceniem i ogromnie ciężką pracą, rozwijają kraj. To wy jesteście źródłem sukcesu – mówił.
W swoim wystąpieniu podał kilka przykładów, w jaki sposób polski rząd wspiera przedsiębiorców. Wskazał między innymi zmniejszenie liczby nowych przepisów, zaznaczył, że kolejnym krokiem musi być redukowanie liczby tych istniejących. Mówił również o uchwaleniu ustaw o innowacyjności, które dają realne ulgi na badanie i rozwój, czy o obniżeniu podatku CIT. Wymienił również deglomerację, czyli przenoszenie ważnych instytucji poza Warszawę, wskazał przy tym na znaczenie Kielc.
– Kielce są pod tym względem na pierwszej linii naszych działań, bo rozpoczęliśmy prace nad uruchomieniem laboratoriów Głównego Urzędu Miar. To jest ogromna inwestycja, która nada rozmach naukowy Politechnice Świętokrzyskiej, ale przede wszystkim uczyni z Kielc jedno z ważniejszych centrów nowoczesnych technologii i nowoczesnych badań dla całego biznesu, dla całego przemysłu w Polsce – zaznaczył.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podkreśliła, że samorząd ma 100 milionów złotych do rozdysponowania w trzech konkursach. Stanisław Rupniewski, sekretarz Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego, a jednocześnie prezes firmy Supon przyznał, że problemów, z jakimi muszą się borykać przedsiębiorcy nie brakuje. – Bardzo rygorystyczny system podatkowy, wejście Jednolitego Pliku Kontrolnego, to budzi duże zamieszanie wśród tych przedsiębiorców, którzy nie mają rozbudowanych służb finansowo – księgowych. Mikro- i mali przedsiębiorcy mają z tym bardzo poważny problem. Moi koledzy sygnalizują, że systemy komputerowe są bardzo mało wydajne. To są problemy, ale cieszą takie inicjatywy jak to dzisiejsze spotkanie – zaznaczył.
Stanisław Rupniewski wyjaśnił, że cenne jest nie tylko to, że przedsiębiorcy poznają możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich, ale także to, że tworzy się klimat, miejsce do rozmów, wymiany opinii i doświadczeń.