Wicepremier Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz uczestniczyli w pierwszym Kongresie Ekologii Powietrza w Targach Kielce.
ZAPIS TRANSMISJI ONLINE:
godz. 12:17 Dzień dobry witamy z Targów Kielce skąd będziemy relacjonować I Kongres Ekologii Powietrza. Udział w wydarzeniu biorą wicepremier Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Kongres zorganizowano w ramach Targów Ochrony Środowiska EKOTECH, połączonych z Międzynarodowymi Targami Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Udział w wydarzeniu biorą także parlamentarzyści i samorządowcy ziemi świętokrzyskiej, a także przedstawiciele świata biznesu.
godz. 12:23 Zgromadzonych gości przywitał Andrzej Mochoń, prezes targów Kielce. Kongres podzielono na cztery panele Pierwszy panel dedykowany jest samorządom, urzędnikom, a także wszystkim osobom podejmującym decyzje środowiskowe. Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk z gmin należących Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego – m.in. z Morawicy, Nowin i Chmielnika. Uczestnicy spotkania pochylą się także nad tematem inwestowania w odnawialne źródła energii.
godz. 12:25 Jarosław Gowin: programy społeczne wprowadzone przez rząd będą mogły być utrzymane tylko wtedy jeśli postawimy na nowoczesną gospodarkę. Na nowoczesną energię i walkę ze smogiem
godz. 12:36 Jadwiga Emilewicz: – Pan Premier powiedział, że przywieźliśmy dobrą informację ekologiczną, czyli mniejszą ilość prawa utrudniającego inwestowanie w nowoczesną energię. Po raz pierwszy w 2012 roku pojawił się raport NIK, który alarmująco mówił o tym, że powinniśmy się zając kwestiami związanymi z jakością powietrza. Pierwszym elementem było ograniczenie wprowadzenie na rynek kotłów niskiej jakości oraz standardów jakości paliw – obie te rzeczy zostały przez nas wdrożone. W tej chwili działa program „Czyste Powietrze”. Jesteśmy przekonani, że on pozwoli zwalczyć problem nieczystego powietrza w Polsce. Niestety na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajdują się także miasta z regionu świętokrzyskiego. To Połaniec, Kielce i Busko-Zdrój. Łącząc siły z samorządem chcemy wesprzeć te miasta, w których mieszka poniżej 100 tysięcy mieszkańców i do nich kierować rządowe środki.
godz. 12:40 Jadwiga Emilewicz: – Przedsiębiorca albo samorząd, który zamontuje panele fotowoltaiczne uzyska prosumenta I będzie mógł sprzedawać energię wyprodukowaną przez ekologiczne elektrownie. Chcemy także wprowadzić ulgi przy zakupie ekologicznych elektrowni. Wszystkie zmiany chcemy przedstawić przed sezonem budowlanym. Chcemy rozpocząć rewolucje ekologiczną. Jestem przekonana, że ten program pozwoli dostarczać nie tylko tanią energię, ale także odetchnąć czystym powietrzem w każdym mieście w kraju. Szacujemy, że rocznie w Polsce umiera ponad 60 tysięcy mieszkańców. Ponad podziałami we współpracy z samorządem i biznesem budujemy elementy producenckie.
godz. 12:52 Bogdan Wenta, prezydent Kielc: – To wspaniale mieć Państwa wszystkich tutaj. W Targach Kielce, ponad podziałami, łączymy biznes, samorząd i władzę rządową. Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność w Kielcach. Możemy skupić się na rozwiązaniach technicznych, możemy mieć wsparcie rządowych programów. Myślę, że warto realizować programy społeczne. Jesteśmy teraz na mapie jako miasto, które nie cieszy się dobrym powietrzem. Mamy nadzieję, że to się zmieni.
W trakcie wystąpienia Bogdan Wenta zaprezentował film, w którym w roli głównej wystąpił wybitny piłkarz ręczny Karol Bielecki. W nagraniu sportowiec zachęcał do walki o czyste powietrze poprzez zmianę świadomości i przyłożenie większej uwagi do kwestii ekologicznych.
godz. 12:55: Poseł Michał Cieślak: – Mam nadzieję, że skupia nas wszystkich jeden cel: walka o czyste powietrze. Wszyscy jesteśmy świadomi co to jest smog, jak wpływa na nasze życie. Prosument może korzystać z przyjaznych przepisów, produkować energię i jej nadwyżki sprzedawać do przedsiębiorstw państwowych. Jest to możliwość zarobku i walki o czyste powietrze. To jeszcze coś więcej. To napędzenie gospodarki poprzez zlecanie usług niewielkim firmom, które będą odpowiedzialne a produkcję urządzeń, ich instalacje. Nasz kraj zanotował w ubiegłym roku największe zużycie energii – 28 megawatów. Stoimy przed dylematem czy budować kolejne elektrownie czy pozwolić mieszkańcom produkować energię. Stawiamy na rynek prosumenta.
godz. 12:58 Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zaznaczył Świętokrzyskie jest w czołówce w realizacji programu czyste powietrze. Radny kielecki Maciej Bursztein powiedział, że rząd i samorząd włączają się w walkę ze smogiem. – Mam nadzieje, że podczas kolejnego kongresu będziemy się mogli pochwalić konkretnymi osiągnięciami w walce o czyste powietrze – dodał.
godz. 12:59 Pierwszy panel z udziałem przedstawicieli rządu zakończył się końca. Kolejna część Kongresu Ekologii Powietrza przeznaczona jest dla właścicieli przedsiębiorstw oferujących produkty proekologiczne, ale także firmom, których działalność wpływa na jakość powietrza. Organizatorzy przygotowali szereg wystąpień dotyczących elektromobilności, zagrożeń wynikających z niskiej emisji, a także propozycji urządzeń poprawiających jakość powietrza. Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk z gmin należących Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, m.in. z Morawicy, Nowin i Chmielnika. Uczestnicy spotkania pochylą się także nad tematem inwestowania w odnawialne źródła energii.